Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowearchiwum redakcji
StoryEditorEkoschematy

Ekoschematy: Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe – o czym należy pamiętać przy składaniu wniosku?

04.08.2023., 18:00h
Warianty ekoschematu "Rolnictwo węglowe" są najczęściej wybieranymi przez rolników praktykami dodatkowymi podczas podejmowania decyzji o złożeniu wniosku. W związku z tym, przypominamy, o czym warto pamiętać, składając pismo o przyznanie płatności do zobowiązania międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe.

Rolnictwo węglowe: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe

Zobowiązując się do realizacji wariantu międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe warto pamiętać, że jeżeli zdeklarowano wariant dotyczący wsiewki w uprawę główną, to należy poinformować Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dacie zbioru uprawy głównej na specjalnym formularzu, czyli oświadczeniu o dacie zbioru uprawy w plonie głównym. Rolnik ma na to 7 dni od daty zebrania tegorocznej uprawy głównej.

Realizując ekoschemat Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe należy również pamiętać o tym, że po zbiorze uprawy głównej wsiewka musi pozostać na polu do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni (choć może pozostać dłużej i być uprawą główną w kolejnym roku).

Natomiast w przypadku zadeklarowania międzyplonów nie ma obowiązku informowania Agencji o dacie zbioru uprawy głównej i dacie wysiewu międzyplonu. Wystarczy wysiać go do 1 października. Musi on pozostawać na polu do 15 lutego następnego roku. Istnieje również możliwość dokonania zmiany składu gatunkowego międzyplonu zadeklarowanego pierwotnie we wniosku w terminie do 30 września przy pomocy aplikacji eWniosekPlus.

W jaki sposób złożyć dodatkowe dokumenty?

Złożenie dodatkowych dokumentów jest możliwe za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Wystarczy zalogować się do aplikacji i w widocznym po lewej stronie okna głównego menu wybrać zakładkę "Dok. Uzupełniające". Na raz można dołączyć 3 rejestry dotyczące wypasu oraz tzw. załączników niemerytorycznych dla kampanii 2023. Naciskając opcję dodania załącznika niemerytorycznego, otwieramy długą listę możliwych do dołączenia dodatkowych dokumentów, tak samo, jak w przypadku załączników do wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Artykuł opracowany na podstawie TopAgrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 04:10