Resort rolnictwa wprowadza szereg zmian w ekoschemacie”Rolnictwo węglowe”.Pixabay
StoryEditorSą uproszczenia w ekoschematach

Ekoschematy na nowych zasadach! Rolnik łatwiej dostanie dopłaty

22.06.2023., 11:20h
Resort rolnictwa wprowadza szereg zmian w ekoschemacie"Rolnictwo węglowe". Jakich?

Ekoschemat "Rolnictwo węglowe": wymóg minimalnej liczby punktów zniesiony

Resort rolnictwa wprowadza uproszczenia w ekoschemacie Rolnictwo węglowe. Jedną ze zmian jest zniesienie minimalnej liczby punktów, które uprawniały do skorzystania z tego ekoschematu. 

- To duża i bardzo korzystna zmiana – ocenił wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. 

Można będzie łączyć więcej ekoschematów

Resort wprowadza także możliwość łączenia na jednej powierzchni praktyk: 

  • Międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe z praktykami: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji i Stosowanie nawozów naturalnych płynnych;
  • Wymieszanie słomy z glebą z praktykami: Wymieszanie obornika na gruntach ornych w termin 12 godzin od jego aplikacji i Stosowanie nawozów naturalnych płynnych. 

- Każdy rolnik wie, że te działania ze sobą współistnieją i my to też w tym ekoschemacie uwzględniamy – zaznaczył Ciecióra.

Plan nawożenia dla połowy gospodarstwa 

Zmieniają się też wymogi dotyczące planu nawożenia. Dotychczas trzeba było objąć planem całe gospodarstwo. Resort rolnictwa zmniejsza ten pułap o połowę. 

-  Zmniejszamy do 50 proc. powierzchnię gospodarstwa, na której ma być realizowany Plan nawożenia – wyjaśnił Ciecióra.

Jak i gdzie złożyć oświadczenie w sprawie zmian w ekoschematach?

Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dopłat na zmienionych zasadach będą musieli złożyć do ARiMR specjalne oświadczenie w terminie od 1 do 31 sierpnia 2023 r. O dopłaty będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy złożyli wniosek w kampanii 2023 r.

Minimalna okrywa glebowa w najwrażliwszych okresach: jest dodatkowy termin

Będzie też zmiana w zakresie normy GAEC 6 „Minimalna okrywa glebowa w najwrażliwszych okresach”. Resort wprowadza dodatkowy termin utrzymania okrywy glebowej - od dnia 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do dnia 15 października danego roku. 

- Wiadomo, że okresy zbioru upraw są różne. W innym okresie zbieramy zboża, rzepak, a w innym okresie ziemniaki, buraki czy kukurydzę. Dlatego chcemy dostosować normę do sytuacji w polu, do późno wschodzących upraw – wyjaśnił wiceminister Ciecióra. 

Natomiast dotychczasowy termin od 1 listopada do 15 lutego, w którym pokrywa ma zajmować 80% powierzchni, zostaje utrzymany.

By wprowadzić te zmiany potrzebna jest zgoda KE. Minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że spodziewa się szybkiej i pozytywnej odpowiedzi.

UWAGA! Ministerstwo rolnictwa wprowadza tez inne uproszczenia w ekoschematach. Piszemy o tym w artykule 

Dobrostan zwierząt uproszczony! W jakich wariantach nie będzie rejestru wypasu?  oraz w artykule Ryczałt zamiast ekoschematów. Kto dostanie 225 euro dopłat do hektara?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 17:31