W zamian za ekoschematy mali rolnicy otrzymają ryczałt w wysokości 225 euro/ha już w tej kampanii dopłat bezpośrednich.MRiRW
StoryEditorUproszczenia w ekoschematach

Ryczałt zamiast ekoschematów. Kto dostanie 225 euro dopłat do hektara?

22.06.2023., 10:25h
W 2023 roku małe gospodarstwa w zamian za ekoschematy otrzymają ryczałt w wysokości 225 euro/ha. Kto, kiedy i jak może ubiegać się o wsparcie?

Resort rolnictwa wprowadza uproszczenia w ekoschematach. Jedna ze zmian dotyczy płatności dla małych gospodarstw o powierzchni do 5 ha. W zamian za ekoschematy mali rolnicy otrzymają ryczałt w wysokości 225 euro/ha już w tej kampanii dopłat bezpośrednich.

- Z naszych obserwacji wynika, że małe gospodarstwa do 5 ha z woj. podkarpackiego, części lubelskiego, łódzkiego i  świętokrzyskiego w niskim stopniu korzystają z ekoschematów. Tylko ok. 17 proc. takich gospodarstw sięgnęło po ekoschematy. To powoduje, że ci rolnicy otrzymaliby mniejsze dopłaty. Dlatego zdecydowaliśmy wraz z Radą Ministrów, aby wprowadzić ryczałtowe dopłaty 225 euro/ha dla rolników, którzy mają do 5 ha -  poinformował minister rolnictwa Robert Telus.

​Rolnik zdecyduje, czy chce ekoschematy czy ryczałt

Nie oznacza to jednak, że mali rolnicy zostaną wykluczeni z ekoschematów. Będą mogli wybrać, czy chcą otrzymać ryczałt czy też skorzystać z ekoschematów, bo w przypadku niektórych upraw praktyki te będą bardziej opłacalne niż dopłata 225 euro/ha.

- Płatność ta w 2023 roku zastępuje wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich (w tym ekoschematy). Jest ona przeznaczona dla tych rolników, którzy otrzymali płatności w 2022 r. oraz złożyli wniosek w kampanii 2023 r. – wyjaśnił wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Poza ryczałtem rolnik może otrzymać Uzupełniającą Płatność Podstawową i płatność do tytoniu.​

Dodatkowo rolnik, który zdecyduje się na ryczałt, będzie mógł się ubiegać o płatności z budżetu krajowego: Uzupełniającą Płatność Podstawową i płatność do tytoniu.

Jak i gdzie złożyć oświadczenie o płatność ryczałtową?

Żeby zrezygnować z ekoschematów i ubiegać się o płatność ryczałtową rolnik będzie musiał złożyć w ARiMR żądanie (oświadczenie) między 1 a 31 sierpnia 2023 r..

Zaliczki do tej płatności będą wypłacane od 16 października.

By wprowadzić płatność ryczałtową potrzebna jest jednak zgoda KE. Minister Telus poinformował, że spodziewa się szybkiej i pozytywnej odpowiedzi.

Wyższy budżet na UPP ma zrekompensować małym gospodarstwom niższe dopłaty

Resort rolnictwa poinformował też, że zwiększona została pula środków na uzupełniającą płatność podstawową. W 2023 r. będzie o ok. 70 mln euro więcej, a w całej perspektywie finansowej 2023-2027 o ok. 190,4 mln euro więcej. 

- Wyższe stawki płatności pozwolą zrekompensować mniejszą stawkę podstawowej płatności (podstawowe wsparcie dochodów) dla gospodarstw niekorzystających z ryczałtu dla małych gospodarstw - zaznaczył wiceminister Ciecióra.

UWAGA! Ministerstwo rolnictwa wprowadza tez inne uproszczenia w ekoschematach. Piszemy o tym w artykule Ekoschematy na nowych zasadach! Rolnik łatwiej dostanie dopłaty oraz w artykule Dobrostan zwierząt uproszczony! W jakich wariantach nie będzie rejestru wypasu?

 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 15:50