Ekoschematy: termin siewu i oprysków wpływa na dopłatySierszeńska
StoryEditorBiologiczna ochrona upraw

Ekoschematy: termin siewu i oprysków wpływa na dopłaty

03.07.2024., 17:26h
Rolnicy, którzy zdecydowali się na realizację ekoschematu Biologiczna ochrona upraw mogą otrzymać dopłaty z opóźnieniem. Dlaczego?

Biologiczna ochrona upraw: dopłaty z opóźnieniem

ARiMR przypomina, że termin otrzymania dopłat w ramach ekoschematu Biologiczna ochrona upraw zależy od tego, kiedy wykona się opryski i siew lub sadzenie.

- Wypłata płatności zależy od wykonania wymaganych zgodnie z etykietą środka zabiegów ochrony (w tym w przypadku upraw ozimych wysiania/wysadzenia zaprawionych nasion lub bulw) - tłumaczy ARiMR.

ARiMR wyjaśnia, że jeżeli:

  • wymagany zabieg ochrony został przeprowadzony zgodnie z etykietą w roku złożenia wniosku i wymagane dokumenty zostaną dostarczone przez rolnika do ARiMR do 30 września tego roku - to płatność będzie przyznana w danej kampanii;
  • zgodnie z etykietą środka dla upraw ozimych część zabiegów należy przeprowadzić późną jesienią (rok „n”), a kolejne zabiegi należy przeprowadzić dopiero wiosną kolejnego roku („n+1”), to wypłata płatności za przeprowadzenie zabiegu ochrony roślin w ramach tego ekoschematu nastąpi po wykonaniu wszystkich zabiegów zgodnie z etykietą producenta, czyli w roku „n+1”;
  • zaprawione nasiona lub zaprawione bulwy zostaną wysiane/posadzone w roku „n”, to jeżeli rolnik:
    • zawnioskował o przyznanie płatności w ramach ekoschematu w roku „n” i uwzględnił tę powierzchnię we wniosku w roku „n” oraz złożył wymagane dokumenty do ARiMR do 30 września tego samego roku - to płatność będzie przyznana w danej kampanii (roku „n”);
    • nie zawnioskował o przyznanie płatności w ramach ekoschematu, to płatność będzie przyznana w kolejnym roku („n+1”), o ile rolnik zawnioskuje o przyznanie płatności w ramach ekoschematu i złoży do ARiMR wymagane dokumenty do 30 września tego kolejnego roku („n+1”).

Dopłaty też za zaprawienie mikroorganizmami 

Agencja przypomina też, że w ramach ekoschematu Biologiczna ochrona upraw za przeprowadzony zabieg ochrony roślin uznaje się również wysianie/wysadzenie nasion/bulw zaprawionych środkiem ochrony roślin zawierającym mikroorganizmy jako substancje czynne dopuszczone do obrotu na podstawie zezwolenia MRiRW.

image
Dopłaty bezpośrednie

Część rolników nie mogła wybrać ekoschematów. Dlaczego nie dostaną dopłat?

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 07:51