Ekoschematy: w Integrowanej Produkcji trzeba pamiętać o ważnym terminie. Bez tego rolnik nie dostanie dopłatJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorEkoschematy

Ekoschematy: w IP trzeba pamiętać o ważnym terminie. Bez tego rolnik nie dostanie dopłat

29.03.2024., 11:00h
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie rolników Integrowaną Produkcją. Wynika to z możliwości uzyskania dodatkowych dopłat z ekoschematów. Ale gospodarze realizujący ten ekoschemat muszą pamiętać o ważnym terminie, żeby nie stracić dopłat.

Dlaczego rolnicy chętnie nabywają certyfikat IP?

Od 2023 r. uzyskanie certyfikatu Integrowanej Produkcji - IP umożliwia otrzymanie wsparcia finansowego w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-2027. Spowodowało znaczne zwiększenie zainteresowania producentów rolnych „wejściem” w system IP.

Kiedy rolnik dostanie płatnośći w ramach IP?

Płatności w ramach ekoschematu do integrowanej produkcji roślin są przyznawane:

  • gdy rolnik prowadzi uprawy zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin, które zostały udostępnione na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa: http://piorin.gov.pl/publikacje/metodyki-ip/.

Obecnie na stronie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa dostępne są metodyki dla 43 upraw. PIORIN zapowiada także, że planuje systematyczne rozszerzanie systemu IP o nowe gatunki roślin.

Jakie uprawy notyfikuje obecnie KE?

Aktualnie notyfikowane w Komisji Europejskiej są metodyki IP dla nowych upraw:

  • jęczmień jary i ozimy,
  • żyto,
  • kukurydza cukrowa,
  • fasola szparagowa i na suche ziarno,
  • słonecznik,
  • winogrona w uprawie polowej.

Po zakończonym procesie notyfikacji zostaną one niezwłocznie zatwierdzone przez Głównego Inspektora oraz opublikowane.

PIORIN przypomina, że każdy producent rolny może ze strony Inspekcji pobrać nieodpłatną metodykę IP i prowadzić zgodnie z nią produkcję roślin.

Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje o nabyciu certyfikatu IP?

Szczegółowe oraz wiarygodne informacje dotyczące warunków zgłoszenia do systemu IP oraz wymagań w zakresie certyfikacji IP można uzyskać kontaktując się z podmiotami certyfikującymi lub jednostkami PIORiN. Do informacji i opinii pojawiających się w różnych mediach należy podchodzić z dystansem i w przypadku najmniejszych wątpliwości, weryfikować je w wiarygodnych źródłach.

– Jednocześnie informujemy, że dla producentów rolnych, którzy zgłosili się do podmiotów certyfikujących w IP i ubiegają się o certyfikat integrowanej produkcji roślin jedynym oficjalnym wyznacznikiem wymagań integrowanej produkcji są obowiązujące przepisy prawne oraz metodyki opublikowane na stronie internetowej Inspekcji – czytamy w komunikacie PIORIN.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 04:22