Integrowana produkcja słonecznikaJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUprawa słonecznika

Ekoschematy 2024: czy za uprawę słonecznika będą dodatkowe dopłaty?

28.03.2024., 09:30h
PZPRZ chce, by uprawa słonecznika w integrowanej produkcji roślin była możliwa już od tegorocznego sezonu. Jakie powody podają rolnicy?

Rolnicy chcą wdrożyć integrowaną produkcję słonecznika w 2024

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa o umożliwienie uprawy słonecznika w integrowanej produkcji roślin jeszcze w tym sezonie. 

Jednak aby było to możliwe konieczne jest zaakceptowanie i umieszczenie na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa metodyki integrowanej produkcji słonecznika. Jest to konieczne, by rolnicy 30 dni przed siewem mogli zgłosić daną uprawę do certyfikacji.

– Zmiany klimatu jakie dostrzegamy sprawiły, że słonecznik jest rośliną, która na przestrzeni ostatnich lat zyskuje coraz to większy obszar uprawy w naszym kraju. Warto podkreślić, że słonecznik można wykorzystywać nie tylko jako roślinę oleistą, ale może także zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne. Uprawa tej rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka – czytamy w piśmie Przemysława Bochata Prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Czy integrowana uprawa słonecznika jest opłacalna?

Uprawa słonecznika bardzo często wymaga stosowania nie tylko tradycyjnej ochrony przed chwastami, szkodnikami czy chorobami, ale też metod biologicznych i agrotechnicznych. Jest to spowodowane często niewielką ilością środków ochrony roślin jaka jest zarejestrowana w uprawie słonecznika, a także szybkim wzrostem rośliny. Stosowanie słonecznika w płodozmianie daje wiele możliwości niwelowania przypadków monokultur. Wszystko to jest także wymagane w zasadach integrowanej produkcji roślin. Dlatego, jak podkreśla Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, możliwość uprawy w integrowanej produkcji roślin może wpłynąć na jakość zdrowotną nasion słonecznika wykorzystywanego do produkcji oleju jadalnego.

 W związku z powyższym uprawa słonecznika nie zawsze może być opłacalna. Dlatego chcielibyśmy prosić o umożliwienie rolnikom, już od tego roku, uprawy słonecznika w integrowanej produkcji roślin w celu zastosowania tegoż ekoschematu w dopłatach w 2024 roku. Wobec ogólnej, bardzo złej sytuacji w rolnictwie, umożliwienie uprawy słonecznika w integrowanej produkcji roślin jest realną formą pomocy dla rolników. Prosimy, aby w tego typu sytuacjach, gdzie możliwa jest szybka i rzeczywista pomoc dla rolników, właściwe organy sprawnie działały w interesie rolników – podsumował prezes P. Bochat.

image
Uprawy

Międzyplony pozwalają zachować wodę w glebie i podwyższyć plon z uprawy głównej

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 22:16