KE zgodziła się na dopłaty do nawozów. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?Andrzej Rutkowski
StoryEditorDopłaty do nawozów

KE zgodziła się na dopłaty do nawozów. Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?

23.05.2023., 13:05h
To już pewne! Będą dopłaty do nawozów. Dziś na uruchomienie pomocy zgodziła się KE. Gdzie złożyć wniosek o wsparcie? Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?

KE zgodziła się na dopłaty do nawozów

Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty do nawozów dla polskich rolników. Program pomocy o wartości ok. 1 mld euro (4,7 mld zł) został zatwierdzony dziś, 23 maja.

- Zatwierdzony dziś program umożliwi Polsce wsparcie płynności producentów rolnych, którzy w związku z kryzysem borykają się obecnie z poważnymi niedoborami płynności finansowej – poinformowała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Jaki termin zakupu uprawnia do otrzymania dopłat do nawozów?

Dopłaty do nawozów będą przysługiwały rolnikom, którzy od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Ale jest szansa, że termin ten zostanie wydłużony do 15 maja 2023. Wnioskują o to izby rolnicze, bo wielu rolników zakupiło nawozy także w kwietniu i na początku maja.

Jakie są stawki dopłat do nawozów?

Rolnicy otrzymają dopłaty w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Pomoc będzie przysługiwała do 300 ha.

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o dopłaty do nawozów?

Rolnik będzie mógł złożyć wniosek o dopłaty do nawozów do 14 lipca 2023 roku w ARiMR. Nie ma jeszcze daty uruchomienia naboru. 

Do wniosku o pomoc rolnik musi dołączyć faktury bądź ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe dokumentujące zakup nawozów we wskazanym okresie.

Kiedy rolnicy dostaną dopłaty do nawozów?

KE zastrzegła, że Polska musi wypłacić rolnikom dopłaty do nawozów do 31 grudnia 2023 r.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 01:10