Kolejne zmiany w ekoschematach. Co się zmieni i dla kogo?canva
StoryEditorEkoschematy

Kolejne zmiany w ekoschematach. Co się zmieni i dla kogo?

03.08.2023., 13:00h
Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała o zmianach, które zostały wprowadzone do ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi". Jak się okazuje, zmianie uległo prawo zróżnicowana struktura upraw i TUZ z wypasem zwierząt.

WIR reaguje na niedopracowany KPS

WIR wielokrotnie podkreślał, że rozporządzenia wykonawcze zawarte w Krajowym Planie Strategicznym są niedopracowane. W związku z tym członkowie zarządu sugerowali przedłużenie PROW-u o kolejny rok, by rolnicy zyskali czas na przygotowanie się do podjęcia nowych działań. Starania WIR-u nie przyniosły jednak skutku, a stworzone rozporządzenia zostały zaakceptowane i wcielone w życie w ostatnim momencie. Obecnie są one często poprawiane i nowelizowane.

WIR chwali MRiRW za reakcje na prośby rolników

Przedstawiciele WIR-u przyznali, że choć z opóźnieniem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę na zgłaszane uwagi i opinie, które wnoszą organizacje rolnicze i doradcy, jeszcze na etapie składania wniosków.

Jak zmienił się TUZ z ekstensywnym wypasem zwierząt?

Jak się okazuje, WIR 2 sierpnia 2023 r. zaopiniował zmiany w ekoschemacie "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi" dotyczące włączenia nowych grup zwierząt trawożernych do TUZ z ekstensywnym wypasem zwierząt. Na liście zwierząt trawożernych pojawiły się niewłączone dotychczas do ekoschematu:

 • jelenie szlachetne (Cervus elaphus),
 • daniele (Dama dama),
 • alpaki (Vicugna pacos),
 • lamy (Lama glama),
 • osły (Equus asinus)
 • muły (Equus mule).

W przypadku tych zwierząt znakowanie zostanie uproszczone poprzez:

 • wszczepiany transponder,
 • kolczyk,
 • w przypadku jeleniowatych dodatkowo tatuaż.

Rolnik będzie mógł również, zamiast rejestracji zwierząt złożyć oświadczenie o ich liczebności.

Jakie zmiany zostały wprowadzone do praktyki zróżnicowana struktura upraw?

Druga ze zmian wprowadzonych w ekoschemacie "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi" dotyczy praktyki zróżnicowana struktura upraw. Dotychczas udział zbóż i rzepaku nie mógł przekroczyć 65% w strukturze zasiewów w gospodarstwie. Ze względu na to, że współczynnik reprodukcji i degradacji dla rzepaku jest zbliżony do zbóż, jednak po przyoraniu słomy rzepaczanej znacząco wzrasta, Komisja Europejska podjęła decyzję o wyłączeniu rzepaku z wymogu "udział łącznie zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów nie przekracza 65%". Rolnik będzie musiał spełnić jednak jeden warunek, a mianowicie, zostanie nałożony na niego wymóg przyorania całości słomy pozostałej po zbiorze rzepaku.

Doprecyzowana definicja słomy

W projekcie została również dopracowana definicja słomy, którą rozszerzono o następujące uprawy:

 • zbóż rzekomych,
 • traw nasiennych.

Dzięki temu definicja objęła swoim zakresem także gatunki roślin uprawionych na nasiona, czyli:

 • grykę,
 • sorgo,
 • miłkę abisyńską.

WIR wnioskuje o katalog zmian w ekoschematach

Przedstawiciele WIR-u poinformowali również o tym, że złożyli wniosek o przygotowanie czytelnego katalogu zmian, które zostały dotychczas wprowadzone w ekoschematach, aby rolnicy mogli jeszcze skorzystać z obecnej edycji dopłat.

Przeczytaj również: Dobrostan zwierząt: będą uproszczenia i zmiany w dopłatach do opasów

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 01:47