envato elements
StoryEditorCzy rolnicy zdążą?

KRIR apeluje o wydłużenie terminu opracowania planów nawozowych dla ekoschematu "Rolnictwo węglowe"

19.07.2023., 14:03h
Rolnicy borykają się z kłopotami z czasem. Chodzi o zbyt krótkie terminy opracowywania planów nawozowych. W ich imieniu do szefa resortu rolnictwa Roberta Telusa zaapelowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Czego dokładnie domaga się KRIR?

Ilu rolników wybrało ekoschemat rolnictwo węglowe? 

Oficjalnie tura wnioskowania o dopłaty i ekoschematy zamknęła się 30 czerwca. Obecnie trwa jeszcze poprawianie wniosków, jednak nieprzekraczalnym terminem złożenia kompletu dokumentów jest 25 lipca. ARiMR na bieżąco podawała informacje w sprawie tego, jak rozkładało się zainteresowanie ekoschematami. Okazuje się, że o wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiegało się ok. 35 proc. wnioskujących. Największym zainteresowaniem cieszył się program rolnictwo węglowe. Pod koniec czerwca w ARiMR było 332 tys. wniosków, dotyczących tego ekoschematu.

Przeczytaj więcej: 1 MLN rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie. Ilu wybrało ekoschematy?

Rolnicy mają problem z dotrzymaniem terminów 

Rolnicy zainteresowani dopłatami w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe są zobowiązani do posiadania planu nawozowego opracowanego w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do dnia 30 września roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku składania wniosku. Okazuje się, że gospodarze mają kłopot, by dotrzymać wymaganych terminów, jednak nie ze swojej winy. Odpowiadają za to opóźnienia w analizie próbek glebowych w stacjach chemiczno-rolniczych. 

KRIR: Rolnicy są w niekorzystnej sytuacji 

Krajowa Rada Izb Rolniczych podkreśla, że choć zdaje sobie sprawę, iż terminowe sporządzenie planów nawozowych ma kluczowe znaczenie dla skutecznego wdrażania ekoschematu rolnictwo węglowe, w tej chwili rolnicy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji, której bynajmniej nie są winni. 

“Obecna sytuacja z opóźnieniami w analizach glebowych stawia rolników w niekorzystnej sytuacji i może uniemożliwić im dotrzymanie tego terminu” - możemy przeczytać w piśmie KRIR, skierowanym do ministra rolnictwa Roberta Telusa. 

KRIR chce wydłużenia terminów. Do kiedy? 

Szef KRIR Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Roberta Telusa z prośbą o wydłużenie terminu sporządzania planu nawozowego dla rolników uczestniczących w praktyce "Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia". Izba oczekuje, że termin zostanie prolongowany o dwa tygodnie. Wówczas ostateczną datą złożenia dokumentów byłby 15 października. Jak pisze Szmulewicz w swoim apelu, to pozwoliłoby rolnikom dostosować się do nowych warunków i przygotować plany nawozowe na czas. 

“Rozumiem, że terminy są istotne dla efektywnego wdrażania ekoschematu, ale biorąc pod uwagę trudności, z jakimi obecnie borykają się rolnicy w opracowaniu planów nawozowych, jestem przekonany, że wydłużenie terminu umożliwi im spełnienie wymogów” - możemy przeczytać w podaniu do szefa MRiRW.

 

Zuzanna Ćwiklińska

źródło: KRIR

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 23:01