Kukurydza w monokulturze. Czy stracisz dopłaty w 2026?AHM
StoryEditorDopłaty 2026

Kukurydza 4 lata na tym samym polu. Czy stracisz dopłaty w 2026?

17.03.2026., 13:30h

Rolnicy pytają, czy uprawa kukurydzy czwarty rok z rzędu na tym samym polu może skutkować utratą dopłat bezpośrednich w 2026 r. ARiMR wyjaśnia, jakie obowiązują zasady.

Do naszej redakcji zwrócili się rolnicy z zapytaniem, czy uprawa kukurydzy czwarty rok z rzędu na tym samym polu nie pozbawi ich dopłat bezpośrednich. Zapytaliśmy o to ARiMR.

Kukurydza w monokulturze. Czy będą dopłaty?

Odpowiedź Agencji nie pozostawia wątpliwości. Otóż taka sytuacja może oznaczać problem z warunkowością.

– Uprawianie w gospodarstwie kukurydzy czwarty rok z rzędu na tym samym obszarze może skutkować niespełnieniem warunków normy GAEC 7, których dotrzymanie jest konieczne, by otrzymać płatności bezpośrednie w pełnej wysokości. – informuje ARiMR.

To oznacza, że rolnik może nie spełnić zasad koniecznych do uzyskania pełnych dopłat.

Do 30 ha bez kar. Ważna zmiana od 2026

Jest jednak istotny wyjątek dla mniejszych gospodarstw.

– Jeśli jednak takie gospodarstwo ma powierzchnię do 30 ha użytków rolnych, w 2026 roku nie będą na nie nałożone kary z powodu niespełnienia zasad warunkowości. – wyjaśnia ARiMR.

W praktyce oznacza to, że rolnicy z mniejszych gospodarstw nie stracą dopłat z tego powodu.

Powyżej 30 ha? Trzeba spełnić warunki

W większych gospodarstwach konieczne będzie dostosowanie się do zasad GAEC 7. Agencja wskazuje następujące rozwiązania:

  • do uprawy w plonie głównym wprowadzić wsiewkę i utrzymywać ją co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od zbioru uprawy w plonie głównym lub
  • po zbiorze uprawy w plonie głównym wprowadzić międzyplon ozimy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunki roślin, który tworzy okrywę roślinną co najmniej od 1 listopada danego roku do 15 lutego kolejnego roku, przy czym po tym terminie dopuszcza się mulczowanie, lub
  • po zbiorze uprawy w plonie głównym wprowadzić międzyplon ścierniskowy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin między 1 lipca a 20 sierpnia lub utrzymywany co najmniej do 15 października lub co najmniej przez 8 tygodni.

– Działania te należy udokumentować w rejestrze zabiegów agrotechnicznych - podkreśla ARiMR.

Druga opcja: dywersyfikacja upraw

Normę można spełnić również przez zróżnicowanie upraw. W gospodarstwach o powierzchni gruntów ornych powyżej 10 ha i nie więcej niż 30 ha należy prowadzić co najmniej dwie różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych.

Natomiast w gospodarstwach o powierzchni gruntów ornych powyżej 30 ha trzeba prowadzić co najmniej trzy różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 95 proc. gruntów ornych. 

ARiMR przypomina: kluczowy jest areał

Na koniec Agencja jeszcze raz podkreśla najważniejszą zmianę na 2026 rok.

– Od 2026 roku gospodarstwa, których powierzchnia gruntów rolnych nie przekracza 30 ha, są zwolnione z kontroli i kar w zakresie warunkowości – przypomina ARiMR.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. marzec 2026 13:32