Małe gospodarstwa nie dostaną dopłat z ekoschematów? Co w zamian?Paweł Mikos
StoryEditorEkoschematy

Małe gospodarstwa nie dostaną dopłat z ekoschematów? Co w zamian?

05.06.2023., 18:00h
Wielu rolników posiadających małe gospodarstwa obawia się, że otrzymają znacznie niższe dopłaty bezpośrednie ze względu na skomplikowany system ekoschematów. Jak się okazuje, wkrótce może zostać wprowadzony tzw. ryczałt. Na czym ma polegać taka zmiana i kto z niej skorzysta?

Ryczałt zamiast ekoschematów dla najmniejszych gospodarstw rolnych?

Pierwsze informacje na temat projektu zmian zaplanowanych do ekoschematu dla rolników uprawiających do 5 ha ziemi, pojawiły się pod koniec maja. Pisaliśmy o tym w artykule Komisarz Wojciechowski chce uprościć dopłaty bezpośrednie. Jak? Temat ten został poruszony także 1 czerwca 2023 r. podczas spotkania ministra rolnictwa Roberta Telusa z prezesami izb rolniczych. Szef resortu rolnictwa potwierdził, że planowane jest wprowadzenie ryczałtu.

– Pracujemy nad tym, aby wprowadzić ryczałt dla gospodarstw do 5 ha. Chcemy, żeby był on na poziomie ok. 220 euro na ha – powiedział minister. Dodał, że zmiany mają dotyczyć również gospodarstw ekologicznych.

Kolejna deklaracja odnośnie do zmian w ekoschematach dla rolników uprawiających do 5 ha padła z ust ministra Telusa podczas konferencji prasowej, która odbyła się w trakcie Krajowych Dni Pola w Sielinku.

– Jesteśmy w trakcie przygotowywania zmian w ekoschematach. Mamy pewną propozycję, którą niedługo ogłosimy. Zmiany będą dotyczyć gospodarstw do 5 ha, stanowiących ok. 52 proc. ogółu w Polsce, ponieważ chcemy, żeby na ekoschematach, na tej nowej perspektywie, nie stracili środków – powiedział Telus.

Czy rolnicy do 5 ha nie będą brali udziału w ekoschematach?

Wypowiedź ministra Telusa nie wskazywała jednak jednoznacznie na to, czy wobec planowanych zmian rolnicy uprawiający do 5 ha, będą mogli uczestniczyć w ekoschematach, czy też nie. Jak ustaliliśmy w ministerstwie rolnictwa, prace na projektem dopiero trwają. Jednak najprawdopodobniej rolnicy będą mogli wybrać, czy chcą otrzymać ryczałt czy też skorzystać z ekoschematów, bo w przypadku niektórych upraw praktyki te będą bardziej opłacalne niż dopłata 220 zł/ha.

oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 05:08