envato elements
StoryEditor

Ostatnia szansa na dopłaty ekologiczne. Do kiedy i jakie stawki?

30.08.2023., 13:46h
Tylko do końca sierpnia rolnicy mogą składać poprawki w swoich wnioskach o dopłaty w ramach trzech pakietów dotyczących płatności ekologicznych. Warto przeanalizować na nowo złożone dokumenty, ponieważ zasady przyznawania dopłat uległy zmianie. Co się zmieniło? Jakie są stawki dopłat?

W jakich pakietach można wnioskować o wsparcie ekologiczne? 

W związku z tym, że przepisy dotyczące przyznawania dopłat ekologicznych uległy nowelizacji, rolnicy mogą starać się o dodatkowe wsparcie w ramach: 

  • Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych, 
  • Pakietu 8. Trwałe użytki zielone 
  • Pakietu 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi (w odniesieniu do upraw paszowych na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych). 

Jaka musi być obsada zwierząt, by dostać dopłatę ekologiczną? 

Rolnicy, którzy złożyli już wnioski o dopłaty ekologiczne, powinni raz jeszcze je przeanalizować. Nowelizacja wiąże się bowiem również z obniżeniem współczynnika obsady zwierząt na danej powierzchni z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha. Dzięki zmniejszeniu tego wskaźnika, większa liczba gospodarzy może ubiegać się o płatności w ramach trzech wymienionych pakietów. 

Do kiedy i jak można złożyć korektę? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że zainteresowani rolnicy muszą złożyć zmiany do swoich wniosków do 31 sierpnia. Należy to zrobić przez aplikację eWniosekPlus. 

“Wszystkim – zarówno tym, którzy ubiegali się o przyznanie dopłat w ramach wymienionych wyżej pakietów, jak i tym, którzy do 31 sierpnia prześlą zmiany do wniosku – płatności ekologiczne będą naliczane na podstawie wskaźnika 0,3 DJP” - informuje ARiMR. 

Kto może się ubiegać o dopłaty ekologiczne? 

Warunki, które musi spełnić rolnik, by móc się ubiegać o dopłaty ekologiczne, to: 

  • posiadanie gospodarstwa rolnego położonego na terytorium RP, o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż 1 ha; obszar kwalifikowany – użytki rolne (grunty orne, trwałe użytki zielone, uprawy trwałe – sadownicze); 
  • działka deklarowana do wsparcia o min. powierzchni 0,1 ha; 
  • prowadzenie produkcji rolnej z przepisami określonymi m.in. w rozporządzeniu PE i Rady (UE) 2018/848 oraz w ustawie o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej. 

Jakie są stawki dopłat ekologicznych w 2023 roku? 

Nie wiadomo jeszcze, jakie będą dokładne stawki dopłat ekologicznych, ponieważ są one wyliczane na podstawie kursu euro. ARiMR podał jednak szacunkowe widełki. 

“Stawki płatności w ramach interwencji dotyczącej rolnictwa ekologicznego, w zależności od grupy upraw i okresu konwersji/po konwersji wynosić będą od 2023 r. od 1 043 zł/ha do 3 105 zł/ha. Natomiast w przypadku pakietu Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi stawka płatności będzie wynosiła 1 640 zł/ha, a stawka premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą 573 zł/ha” - możemy przeczytać na stronie Agencji.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 12:23