Płatność dla małych gospodarstw 2024: ARiMR wydłuża termin naboru wnioskówCanva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Płatność dla małych gospodarstw 2024: ARiMR wydłuża termin naboru wniosków

11.07.2024., 12:00h
ARiMR przesuwa termin naboru wniosków o płatność dla małych gospodarstw. Do kiedy rolnicy mogą ubiegać się o 225 euro do hektara?

Rolnicy będą mieć więcej czasu na złożenie wniosku o płatność dla małych gospodarstw w ramach dopłat bezpośrednich za 2024 rok. ARiMR poinformowała, że wydłuża termin składania wniosków.

Płatność dla małych gospodarstw 2024: wnioski do 2 września

Pierwotnie rolnik miał czas do 31 sierpnia 2024 r. na ubieganie się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Ale data ta wypada w sobotę. W związku z tym ARiMR przesuwa ten termin na 2 września

- W związku z tym, że 31 sierpnia 2024 r. przypada w sobotę, ostateczna data składania wniosków o przyznanie płatności dla małych gospodarstw i w ramach ekoschematu grunty wyłączone z produkcji została przesunięta na 2 września 2024 r. Termin ten nie podlega przywróceniu - tłumaczy ARiMR w komunikacie.

Agencja przypomina też, że nabór jest prowadzony tylko przez aplikację eWniosekPlus. Zatem nie będą rozpatrywane wnioski dostarczone do placówek ARiMR osobiście oraz te wysłane za pośrednictwem ePUAP, poczty elektronicznej i tradycyjnej.

Kto może ubiegać się o Płatność dla małych gospodarstw?

O przyznanie płatności dla małych gospodarstw może ubiegać się rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2024 rok. Łączna powierzchnia posiadanych przez rolnika gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów musi wynosić co najmniej 1 ha, a powierzchnia użytków rolnych będących w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. nie może przekroczyć 5 ha.

Jak złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw?

W aplikacji eWniosekPlus we Wniosku o przyznanie płatności na rok 2024 w sekcji: załączniki należy wybrać załącznik: Z0296 – Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego Wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, którego wzór znajduje się poniżej.

Od 2025 r. o płatność dla małych gospodarstw rolnik będzie mógł zawnioskować poprzez zaznaczenie właściwego „okienka” we wniosku (bez potrzeby składania dodatkowego dokumentu). 

Skąd pobrać wniosek o płatność dla małych gospodarstw?

Wniosek o przyznanie płatność i wycofanie wniosku możesz pobrać poniżej (linki do ARiMR):

Płatność dla małych gospodarstw w 2024 roku: jaka stawka?

Stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi 225 euro do hektara powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów. Maksymalnie rolnik może otrzymać nie więcej niż 1125 euro (5206 zł wg kursu euro z dopłat 2023). Choć płatność ta zastępuje inne rodzaje płatności bezpośrednich, to warto pamiętać, że wnioskując o nią można ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych.

image
pieniądze

Dopłaty bezpośrednie 2024: co się zmieniło i o jakich terminach pamiętać?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 10:52