Pomoc suszowa: ministerstwo ogłasza wypłatę pieniędzy dla rolnikówTygodnik Poradnik Rolniczy/canva
StoryEditorPomoc suszowa za 2023 rok

Pomoc suszowa: ministerstwo ogłasza wypłatę pieniędzy dla rolników

05.01.2024., 13:18h
Ministerstwo rolnictwa potwierdza: będzie wypłacona pomoc suszowa dla rolników, którzy w 2023 roku ponieśli straty w uprawach.

Ministerstwo rolnictwa potwierdza w oficjalnym komunikacie, że rolnicy poszkodowani w wyniku suszy w 2023 roku otrzymają pomoc suszową. 

Dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które wystąpiły w 2023 r., przewidziane zostało udzielenie pomocy - informuje resort rolnictwa.

Kto może ubiegać się o pomoc suszową? 

O pomoc będą mogli ubiegać się producenci rolni, w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, wynoszące powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej.

Do niekorzystnych zjawisk zalicza się nie tylko susza, ale i grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina.

Pomoc suszowa: termin składania wniosków i stawka pomocy

Termin składania wniosków o pomoc oraz wysokość stawki pomocy minister rolnictwa ma ogłosić w Biuletynie Informacji Publicznej. Natomiast wysokość tej stawki ogłosi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Przypomnijmy - za 2021 rok rząd udzielił rolnikom pomocy suszowej w wysokości od 500 zł do 1000 zł/ha w zależności od wielkości strat. 

Pomoc suszowa dla garstki rolników 

Niestety, z pomocy suszowej skorzysta niewielu rolników. Dlaczego? Bo niewielu z nich otrzymało protokoły potwierdzające straty powyżej 30 proc. Poziom szkód wyszacowany przez aplikację jest w wielu przypadkach dużo niższy od stanu faktycznego, jaki był na polu. Szokujące dane przedstawiła m.in. Podlaska Izba Rolnicza. Na 30292 złożonych w tym województwie wniosków tylko 1112, czyli zaledwie 3,67 proc. było takich, w których szkody wyniosły powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji. Podobnie jest też w woj. zachodniopomorskim.

- Rolnikom z regionu system oszacował straty z reguły na 25-27 proc. Przypadków, że jest powyżej 30 czy 40 proc. jest niewiele. A komisje gminne szacowały dużo wyższe straty. Na to się nie godzimy - mówił w rozmowie z nami Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI "Solidarność". Niewykluczone więc, że rolnicy będą mocniej niż dotychczas domagać się ponownego oszacowania strat lub obniżenia poziomu szkód kwalifikującego do otrzymania rekompensaty. 

Informacje zawarte w aplikacji

W tym miejscu warto też przypomnieć, że każdy protokół i kalkulacja oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy sporządzone za pośrednictwem aplikacji Zgłoś szkodę rolniczą, w części Wysokość oszacowanych szkód zawierają m.in. informacje dotyczące:

  • szkody w produkcji roślinnej,
  • szkody w produkcji zwierzęcej (bez produkcji ryb),
  • wysokość oszacowanych szkód (łącznie z produkcji roślinnej i zwierzęcej).

A zatem, zarówno protokół jak i kalkulacja oszacowania szkód zawierają oddzielne dane dotyczące wysokości szkód w produkcji roślinnej, które mogą być niezbędne do ubiegania się o pomoc.

Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 03:29