Rolnicy apelują o szybszą wypłatę dopłat bezpośrednich. ”Potrzebne na zakup środków do produkcji”Kuroczycki/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Rolnicy apelują o szybszą wypłatę dopłat bezpośrednich. "Potrzebne na zakup środków do produkcji"

08.04.2024., 12:42h
Rolnicy czekają na 3,5 mld zł dopłat bezpośrednich. ARiMR sukcesywnie przelewa im te pieniądze, ale ich zdaniem tempo wypłat jest powolne. Dlatego apelują o przyspieszenie przelewów. - Pieniądze te potrzebne są na zakup środków do produkcji - tłumaczą.

Dopłaty bezpośrednie: rolnicy czekają na 3,5 mld zł z ARiMR

Trwa wypłata dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Do 5 kwietnia 2024 r. ARiMR przekazała rolnikom 4,34 mld zł w ramach płatności końcowych z tytułu dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok. W tej kwocie są też pieniądze wypłacone w ramach ekoschematów powierzchniowych – ponad 2,4 mld zł. Łącznie z zaliczkami do rolników w ramach dopłat za 2023 rok trafiło 13,54 mld zł. Do wypłaty pozostało ok. 3,5 mld zł

Rolnicy apelują o szybszą wypłatę dopłat bezpośrednich

Niestety, wiele gospodarstw nie dostało jeszcze żadnych dopłat. Ministerstwo rolnictwa planuje, że ARiMR w kwietniu wypłaci 1,5 mld zł końcowych dopłat bezpośrednich i 1,5 mld zł z tytułu ekoschematów, a w maju 0,9 mld zł końcowych dopłat bezpośrednich. Ale maj czy czerwiec (do końca czerwca ARiMR ma czas na realizację płatności) to termin zdecydowanie za długi dla rolników, którzy zmagają się ze skutkami największego od lat kryzysu w branży. Dlatego Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wystąpiła o podjęcie działań mających na celu przyśpieszenie wypłat dopłat za 2023 r.

- Większość rolników deklarujących ekoschematy nie otrzymało jeszcze dopłat. Również stawki za ekoschematy były późno ogłoszone.  Mając na uwadze wzmożone prace polowe i wykorzystanie środków finansowych za dopłaty na zakup środków do produkcji rolnej, proszę o interwencję - tłumaczy Bronisław Węglewski, szef łódzkiej izby.

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Rolnicy żądają wydłużenia terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Krajewski: to opóźni wypłatę pieniędzy

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 15:58