Rolnicy bez pieniędzy za ekoschematyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Rolnicy bez pieniędzy za ekoschematy. Chcą rozdzielenia w dopłatach bezpośrednich

13.04.2024., 14:00h
Rolnicy posiadający zwierzęta nie dostali do tej pory ani dopłat końcowych, ani ekoschematów z ARiMR. Pograsza to ich sytuację finansową. Dlatego Izby Rolnicze domagają się rozdzielenia płatności za ekoschemat dobrostanowy od pozostałych płatności bezpośrednich.

Rolnicy nie dostali nawet złotówki za ekoschemat Dobrostan zwierząt

Od 5 marca trwa wypłata końcowych dopłat bezpośrednich i ekoschematów. Do tej pory Agencja wypłaciła rolnikom 2,64 mld zł z tytułu ekoschematów powierzchniowych. Ale rolnicy, którzy ubiegali się o ekoschematy dobrostanowe nie dostali z tego tytułu nawet złotówki. Mało tego, do dziś nie znamy stawki za "Dobrostan zwierząt". I choć wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski obiecywał, że płatności dobrostanowe wpłyną do rolników w kwietniu, szanse na to są coraz mniejsze. Wynika to m.in. z faktu, iż okresy referencyjne dla niektórych wariantów były dłuższe. W efekcie hodowcy zwierząt dostali tylko niskie zaliczki dopłat bezpośrednich jesienią 2023 roku. Od tamtej pory nie wpłynęły na ich konta ani końcowe dopłaty, ani ekoschematy​. 

Rolnicy chcą odrębnych decyzji o dopłatach. Ekoschemat dobrostanowy opóźnia wypłatę

Dlatego Izby Rolnicze wystąpiły do ministra rolnictwa o rozdzielenie płatności za ekoschemat Dobrostan zwierząt od pozostałych płatności bezpośrednich.

- Ekoschemat dobrostanowy realizowany w ramach płatności bezpośrednich wydłuża okres rozpatrywania wniosku przez ARiMR poprzez stopień jego skomplikowania. Niska zaliczka i brak płatności bezpośrednich powodują zatory płatnicze, co komplikuje sytuację gospodarstw utrzymujących zwierzęta. Dlatego, uważamy, że ARiMR powinna wydawać dwie odrębne decyzje, tzn. o płatnościach bezpośrednich i o płatności dobrostanowej - tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Do kiedy ARiMR ma czas na wypłatę dopłat bezpośrednich za 2023 rok?

Czas na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. mija 31 maja 2024 r., a realizacja wypłat z tego tytułu powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r.

W 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników, a przeznaczona na nie pula środków to blisko 17 mld zł. Budżet na ekoschematy obszarowe wynosi 3,5 mld zł.

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Uwaga rolnicy! Ważne zmiany w dopłatach bezpośrednich 2024 [WIDEO]

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 21:18