Rolnicy dostaną wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich. Czy wszyscy?arch. Topagrar
StoryEditorZaliczki dopłat bezpośrednich

Rolnicy dostaną wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich. Czy wszyscy?

31.05.2023., 10:20h
W związku z największym od lat kryzysem w rolnictwie, resort rolnictwa chce wypłacić rolnikom wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich. Czy otrzymają je wszyscy?

Do 30 czerwca trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Od tego roku rolnicy po raz pierwszy ubiegają się o wsparcie na nowych zasadach.

Polska zwróciła się o wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich

Biorąc pod uwagę, że w tym roku sytuacja w rolnictwie jest wyjątkowo trudna resort rolnictwa, wzorem lat ubiegłych, chce zezwolić na wypłatę zaliczek na poczet dopłat.

Przypomnijmy - państwa członkowskie mogą między 16 października a 1 grudnia wypłacać zaliczki w wysokości do 50 proc. płatności bezpośrednich. Ale w przypadku sytuacji nadzwyczajnej Komisja Europejska może zgodzić się na 70 proc. zaliczki. O tę wyższą kwotę zawnioskowało wczoraj polskie ministerstwo rolnictwa na unijnym posiedzeniu ministrów rolnictwa w Brukseli.

- Polska popiera propozycję zwiększenia zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich do 70 proc. i do 85 proc. w przypadku płatności II filara. Polska uważa, że uzasadnione jest zwiększenie zaliczek w 2023 roku przede wszystkim z uwagi na gwałtowny wzrost kosztów produkcji oraz zagrożenie utraty płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku zbóż wywołanymi przez rosyjską agresję – poinformowała wczoraj w Brukseli przedstawicielka ministerstwa rolnictwa. Dodała, że aktualna sytuacja meteorologiczna w Polsce może doprowadzić do strat spowodowanych przez suszę.

Nie powinno być problemu ze zgodą na wypłatę wyższych zaliczek dla polskich rolników, bo w ubiegłych latach KE zezwalała na takie rozwiązanie.

Zaliczki dopłat bezpośrednich także dla rolników, którzy mają kontrole na miejscu? "Obowiązujące rozwiązania są krzywdzące"

Resort rolnictwa zaapelował też o to, by wszyscy polscy rolnicy mogli otrzymać zaliczkę na poczet dopłat bezpośrednich - również ci, u których prowadzone są kontrole na miejscu. Przypomnijmy. Do tej pory zaliczki wypłacano tylko tym rolnikom, którzy nie podlegali w danym roku kontrolom. To budziło niezadowolenie rolników i poczucie niesprawiedliwego traktowania. Izby rolnicze od lat domagały się, by zaliczki dawać wszystkim rolnikom, a dopiero po zakończeniu kontroli i wydaniu decyzji wykonać końcowe rozliczenie.

- Należy także umożliwić wypłatę zaliczek pomimo niezakończonych kontroli na miejscu. Obowiązujące rozwiązania są krzywdzące dla znacznej części rolników, którzy zostaną wykluczeni z zaliczek ze względu na kontrole na miejscu. Pierwsze płatności otrzymują oni dopiero po zakończeniu kontroli – mówiła przedstawicielka MRiRW.

 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 06:23