Rolnicy z Lubelszczyzny żądają dopłat do owoców jagodowychJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorOwoce jagodowe

Rolnicy z Lubelszczyzny żądają dopłat do owoców jagodowych

13.04.2024., 10:30h
Rolnicy z Lubelszczyzny domagają się dopłat do owoców jagodowych, które zrekompensują im koszty uprawy poniesione w roku 2023. Niestety, niskie ceny skupu nie pozwoliły im zarobić na sprzedanych zbiorach. Plantatorzy owoców jagodowych dołożyli do swoich biznesów i to dużo, dlatego teraz proszą o wsparcie.

Wysokie koszty utrzymania plantacji i niskie ceny skupu

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, apeluje o wprowadzenie rekompensaty dla producentów owoców jagodowych za rok 2023. Jak wskazują rolnicy, w roku 2023 producenci:

  • maliny,
  • jeżyny,
  • borówki wysokiej,
  • agrestu,
  • aronii,
  • porzeczki,
  • jagody kamczackiej,
  • truskawki,
  • poziomki

ponieśli wysokie koszty utrzymania plantacji. Powodem zwiększonych wydatków były wysokie ceny środków ochrony roślin i nawozów. Niestety, ceny oferowane przez skupy były zbyt niskie, by umożliwić rolnikom pokrycie strat, a w wielu przypadkach trudności z pozyskaniem pracowników przełożyły się na pozostawienie owoców na plantacjach.

Wysokie koszty utrzymania pracownika stanowiące 50% kosztów bezpośrednich oraz zalew rynku importowanymi z Ukrainy owocami, doprowadził plantatorów owoców jagodowych na skraj bankructwa.

Czego domagają się rolnicy z Lubelszczyzny?

Wobec zaistniałego problemu rolnicy z Lubelszczyzny domagają się podjęcia działań mających na celu uruchomienie procedur związanych z zatrzymaniem napływu owoców jagodowych z Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej, które zabezpieczą rynek przed kryzysem braku opłacalności na przyszłe lata.

Plantacje owoców jagodowych w Polsce będą likwidowane?

Rolnicy przyznają, że obecnie żyją w niepewności, bo jeżeli nie odzyskają rentowności, to możliwe, że będą zmuszeni do usuwania plantacji, co doprowadzi do zubożenia gospodarstw i zachwiania gospodarki rolno-spożywczej.

Zarząd LIR proponuje również, by nowa rekompensata była przyznawana do areału uprawy zadeklarowanej przez rolnika w roku 2023 we wniosku obszarowym, jednak bez uwzględnienia plonu i przedstawiania faktur sprzedaży.

image
Maliny

Kiedy najlepiej sadzić maliny? Jakie odmiany się sprawdzą?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: LIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 04:56