Siekierski: ugorowanie tylko dla chętnych rolników i z dodatkowymi dopłatamiMRiRW
StoryEditorUproszczenia dla rolników

Siekierski: ugorowanie tylko dla chętnych rolników i z dodatkowymi dopłatami

16.02.2024., 13:26h
Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić szereg zmian w ekoschematach i normach GAEC. Minister Czesław Siekierski wystąpił z wnioskiem do KE, by ugorowanie było dobrowolne w zamian za dopłaty. Domaga się też, by okrywa glebowa było obowiązkowa jedynie na obszarach erozyjnych. Na jakie jeszcze uproszczenia mogą liczyć rolnicy?

Ugorowanie za dopłaty?

Minister rolnictwa Czesław Siekierski wystąpił do KE o uproszczenia w ekoschematach i normach GAEC. Domaga się, by ugorowanie było dobrowolnym ekoschematem, a nie obligatoryjnym wymogiem, jak jest obecnie. Rolnicy, którzy zdecydowaliby się na ugorowanie, otrzymaliby za to dopłaty.

- Minister Siekierski wystąpił o zmianę przepisów, żeby trwale odstąpić od obowiązku ugorowania, a zamiast tego wprowadzić możliwość uzyskania wsparcia przez rolników w ramach ekoschematów – poinformowała Joanna Czapla, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w ministerstwie rolnictwa.

Zmiany w GAEC 6 i 7

Polska wnioskuje do KE także o złagodzenie norm dotyczących zmianowania oraz o inny okres utrzymania okrywy gleby w przypadku zbóż i rzepaku (od zbiorów do 15 października). Ma nie być m.in. obowiązku prowadzenia co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych, gdzie uprawa główna nie mogła zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogły zajmować więcej niż 90% gruntów ornych. Poza tym ma być dodatkowy termin utrzymania okrywy glebowej i wyłączenie z wymogów uprawy późno zbierane z pola, po których nie ma możliwości zastosowania działań ochronnych. Chodzi m.in. o kukurydzę, buraki i ziemniaki. Więcej na temat zmian w GAEC 6 i 7 przeczytasz TUTAJ

Okrywa glebowa tylko na obszarach erozyjnych?

Ministerstwo rolnictwa wnioskuje też o to, by pokrywa glebowa była obowiązkowa tylko na obszarach erozyjnych, czyli głównie na obszarach górskich i podgórskich.  

- Tak żeby nie było tego obowiązku na poziomie całego kraju – tłumaczyła Czapla. 

Gospodarstwa do 10 ha zwolnione z GAEC i brak kar

Resort rolnictwa chce także, aby rolnicy do 10 ha byli zwolnieni z obowiązku wypełniania norm warunkowości GAEC.

Poza tym ministerstwo popiera inicjatywę komisarza Janusza Wojciechowskiego, by w tym roku nie karać rolników za niespełnienie norm GAEC 6,7 i 8.  

Uproszczenia w ekoschematach i GAEC

Przypomnijmy. Kilka uproszczeń w zakresie wymagań związanych m.in. z Zielonym Ładem już udało się wprowadzić w życie. Przede wszystkim w tym roku zamiast ugorowania 4 proc. gruntów ornych w 2024 r. rolnicy będą mogli siać rośliny bobowate i międzyplony (m.in. wsiewki,  międzyplony ścierniskowe, międzyplony ozime), ale bez stosowania środków ochrony roślin. Wyższe będą też stawki ONW górskie. Poza tym zmniejszona ma być obsadę zwierząt w rolnictwie ekologicznym. Wprowadzono także oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych.

image
Szykują się ważne zmiany w GAEC-ach

Zmiany w GAEC 6 i 7 korzystne dla rolników. Ale jeszcze nie ma zgody KE

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 07:57