Skup pszenicy po 1400 zł. W jakim terminie rolnik musi sprzedać zboże, aby dostać dopłaty?Katarzyna Sierszeńska/arch. Topagrar
StoryEditorDopłaty do pszenicy

Skup pszenicy po 1400 zł. W jakim terminie rolnik musi sprzedać zboże, aby dostać dopłaty?

20.04.2023., 23:24h
Znamy pierwsze szczegóły dopłat do pszenicy, które mają wyrównać rolnikom cenę skupu do 1400 zł. W jakim terminie rolnik powinien sprzedać zboże, aby otrzymać wsparcie?

Niebawem ma ruszyć nowy program dopłat do zbóż. Przewiduje on, że rolnicy, którzy sprzedadzą pszenicę za mniej niż 1400 zł/t otrzymają rekompensatę. Pomoc ma być przyznana do hektara.

UWAGA! ZMIENIONO WARUNKI DOPŁAT DO ZBÓŻ 27.04.2023. Szczegóły tutaj: Dopłaty do zbóż i rzepaku: termin sprzedaży ziarna zostanie wydłużony 

Skup pszenicy: jaki termin sprzedaży będzie uprawniał do dopłaty?

Dziś w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź rozporządzenia w sprawie dopłat do pszenicy. Określa ono termin sprzedaży pszenicy, który będzie upoważniał do otrzymania dotacji.

Resort rolnictwa proponuje, by dopłaty przysługiwały rolnikom, którzy od 15 kwietnia 2023 r. do 15 czerwca 2023 r. sprzedali pszenicę. To termin krótszy o dwa tygodnie niż w sobotę zapowiadał minister rolnictwa Robert Telus. Pierwotnie sprzedaż pszenicy miała nastąpić do 30 czerwca.

- W wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, tj. przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich m.in. zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż i rzepaku, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski – tak uruchomienie dopłat do pszenicy uzasadnia ministerstwo rolnictwa.

Zmiana terminu sprzedaży zboża w trwającym naborze wniosków o dopłaty do zbóż

Jednocześnie ministerstwo zmienia termin sprzedaży pszenicy lub kukurydzy w trwającym już naborze wniosków o dopłaty do zbóż. Według projektowanych przepisów producent rolny otrzyma wsparcie za pszenicę lub kukurydzę sprzedaną między 1 grudnia 2022 r. a 14 kwietnia 2023 r.

Dodatkowo niebawem ma zostać uruchomiony program dopłat do innych zbóż i rzepaku

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 11:14