Kiedy rolnicy dostaną płatność za ekoschematy i resztę dopłat bezpośrednich?Canva/Tygodnik Poradnik Rolniczy
StoryEditorStawki ekoschematów

Stawki ekoschematów będą dużo niższe? ARiMR wyjaśnia

29.12.2023., 17:30h
Rolnicy obawiają się, że stawki ekoschematów będą dużo niższe niż pierwotnie zakładano. Pojawiły się nawet przypuszczenia, że stawka za 1 punkt wyniesie 30 zł, a nie 100 zł. Zapytaliśmy więc ARiMR, czy to prawda i kiedy wreszcie zostanie ustalona wysokość dopłaty za poszczególne ekoschematy.

Rolnicy wciąż nie znają stawek ekoschematów. Boją się, że zamiast 100 zł dostaną 30 zł

Rolnicy zaczynają się niecierpliwić. Odkąd złożyli wniosek o dopłaty bezpośrednie minęło już pół roku, a ministerstwo rolnictwa wciąż nie określiło stawek ekoschematów. Nie wiadomo więc, ile pieniędzy otrzyma gospodarstwo, które zdecydowało się na te płatne praktyki. Jednocześnie pojawiają się teorie o dużej redukcji stawek. Rolnicy z różnych regionów Polski alarmują nas, że z nieoficjalnych informacji, które uzyskali wynika, że w najpopularniejszych ekoschematach stawka za 1 punkt wyniesie 30 zł, a nie 100 zł. Poprosiliśmy więc ARiMR o komentarz w tej sprawie.

ARiMR: wcześniejsze podawanie stawek ekoschematów może być obarczone dużym błędem

W odpowiedzi Agencja zaznacza, że jest za wcześnie, by mówić o dokładnej wysokości stawek poszczególnych ekoschematów. Zostaną one dopiero określone na podstawie zweryfikowanych przez ARiMR informacji dotyczących powierzchni i liczby zwierząt zadeklarowanych przez rolników w składanych wnioskach.

- W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie kontrola administracyjna wniosków (uzupełniona o wyniki ewentualnej kontroli na miejscu w gospodarstwie), m.in. w zakresie warunków i wymogów otrzymania płatności z tytułu ekoschematów, co pozwoli na ustalenie powierzchni lub liczby zwierząt kwalifikujących się do przyznania wsparcia i będzie podstawą do określenia poszczególnych stawek tłumaczy ARiMR i dodaje, że wcześniejsze podawanie jakichkolwiek kwot płatności ekoschematów może być obarczone dużym błędem.

Ministerstwo rolnictwa nie wyklucza zmiany wcześniej planowanych stawek ekoschematów

Natomiast warto pamiętać, że ministerstwo rolnictwa uprzedziło 27 grudnia, że jeśli powierzchnia lub liczba zwierząt kwalifikujących się do ekoschematów przekroczy dostępny limit, konieczna będzie zmiana wcześniej planowanych stawek.

Ministerstwo poinformowało jednocześnie, że planuje skorzystać z możliwości przesuwania środków pomiędzy poszczególnymi płatnościami, tak aby rzeczywiste stawki były jak najbardziej zbliżone do planowanych.

Kiedy rolnicy dostaną płatność za ekoschematy i resztę dopłat bezpośrednich?

Rolnicy, którzy ubiegają się o płatności w ramach ekoschematów muszą uzbroić się w cierpliwość. Pozostałą kwotę dopłat wraz z ekoschematami dostaną dopiero po określeniu przez ministerstwo stawek ekoschematów​. Przepisy nakazują bowiem realizować płatność końcową w jednym przelewie

ARiMR przewiduje, że obsługa wniosków zawierających deklarację realizacji ekoschematu Dobrostan zwierząt, z uwagi na specyfikę zasad obowiązujących w przypadku tego dofinansowania, rozpocznie się najpóźniej. ARiMR ma czas na realizację przelewów do 30 czerwca 2024 roku.

Ilu rolników ubiega się o dopłaty do ekoschematów?

Z danych, jakie ARiMR przesłała „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu”, wynika, że największym zainteresowaniem wśród rolników, którzy zadeklarowali realizację ekoschematów w 2023 roku cieszyło się „Rolnictwo węglowe”. Łącznie zawnioskowało o nie ponad 423 tys. rolników, z czego najwięcej w województwach mazowieckim i lubelskim, tj. po ponad 58 tys. w każdym z nich.  Drugi co do popularności ekoscehmatem jest „Dobrostan zwierząt”, o który wnioskowało około 90,3 tys. rolników, głównie z Mazowsza, Podlasia i Wielkopolski.

Oto całe zestawienie wniosków o ekoschematy za 2023 rok:

  • Rolnictwo węglowe – 423 tys. rolników;
  • Dobrostan zwierząt – 90,3 tys. rolników;
  • Retencjonowanie wody na TUZ – 15,7 tys. rolników;
  • Integrowana produkcja roślin – 6,3 tys. rolników;
  • Obszary z roślinami miododajnymi – 5,2 tys. rolników;
  • Biologiczna uprawa roślin – 1,4 tys. rolników;
image

Ekoschematy 2023 wg województw

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Z agencyjnych statystyk wynika, że o wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiega się około 35% wnioskujących.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 06:12