To już pewne! Dopłaty do paliwa wzrosną do 2 zł. Rząd przyjął ważny dokumentarchiwum
StoryEditorPieniądze dla rolników

To już pewne! Dopłaty do paliwa wzrosną do 2 zł. Rząd przyjął ważny dokument

21.04.2023., 20:31h
Czy już od 1 sierpnia rolnicy będą mogli składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze po stawce 2 zł za 1 litr ON? Wiele na to wskazuje. Rząd właśnie przyjął dokument, który może to ułatwić.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wzrośnie do 2 zł/litr ON

Podczas konwencji w Łysych władze zapowiedziały zwiększenie stawi zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze do 1,46 zł/litr ON. Jest to maksymalny poziom dopuszczony prawem unijnym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze na nowych zasadach i dla nowych grup rolników. Kto dostanie dopłaty?

Jednocześnie rząd zapowiedział, że wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na zwiększenie stawki tzw. dopłat do paliwa rolniczego do poziomu 2 zł. Pierwszym krokiem do tego ma być złożenie wniosku do KE.

Podczas posiedzenia rządu 21 kwietnia Rada Ministrów przyjęła wniosek o reasumpcję decyzji Rady Ministrów podjętej na posiedzeniu 18 kwietnia 2023 r., dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Dopłaty do paliwa rolniczego w 2023 roku będzie składać się z dwóch części

Z zapowiedzi rządu wynika, że dopłat do paliwa rolniczego wykorzystanego w gospodarstwie w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 r. będzie składać się z dwóch części:

  • pierwsza część to zwrot akcyza za paliwo rolnicze w kwocie 1,46 zł za każdy zakupiony litr oleju napędowego
  • druga część dopłat do paliwa rolniczego będzie przyznawana jako pomoc w kwocie 0,54 zł do każdego litra ON i będzie wypłacana po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w 2023 roku na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze zostanie przeznaczone ponad 560  mln zł.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze dla większej liczby rolników

Przez ostatnie lata o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze mogli ubiegać się rolnicy posiadający użytki rolne oraz utrzymujący bydło. Od 2023 roku tę grupę poszerzono o hodowców trzody chlewnej. Natomiast z ostatnio przyjętego przez rząd projektu ustawy wynika, że o dopłaty do paliwa będą mogli ubiegać się rolnicy hodujący także owce, kozy i konie.

image
Dopłaty do zbóż i rzepaku 2023

Nawet 2200 zł dopłat do zbóż! Jakie stawki dopłat do pszenicy, pszenżyta, kukurydzy i rzepaku?

Kiedy należy złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze? 

Zwrot akcyzy za paliwo wykorzystywane do produkcji rolnej rozliczany jest dwa razy w roku: w lutym i w sierpniu. Odpowiedni wniosek wraz z fakturami, poświadczającymi zakup paliwa pomiędzy 1 lutego a 31 lipca 2023 r. należy złożyć w urzędzie gminy w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r. Kolejny termin przypada między 1 a 28 lutego 2024 r.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego?

O zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przysługuje zarówno osobom fizycznym, jak i osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, które są właścicielami gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, zgodnie z przepisami o podatku rolnym.

image
Dopłaty do nawozów

Dopłaty do nawozów 2023: nabór, stawki, warunki

Kiedy pieniądze trafią do rolnika?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze będzie wypłacany od 3 do 28 kwietnia 2023 r. dla rolników, którzy złożyli wnioski w lutym oraz od 2 do 31 października 2023 r. w przypadku wniosków złożonych w sierpniu. Magistrat przeleje dopłaty do paliwa rolniczego na wskazany we wniosku rachunek bankowy, ale można otrzymać także dotacje w formie gotówki w kasie urzędu gminy.

Paweł Mikos 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 19:18