Więcej czasu na uzupełnienie danych w IRZplus. Bez tego rolnik straci dopłatyCanva/ARiMR
StoryEditorObowiązkowa aktualizacja IRZplus

Więcej czasu na uzupełnienie danych w IRZplus. Bez tego rolnik straci dopłaty

04.01.2024., 14:35h
Rolnicy muszą zaktualizować dane w IRZplus, bo w przeciwnym razie stracą dopłaty bezpośrednie. Teoretycznie powinni zrobić to do 6 stycznia, ale ARiMR wydłużyła nieco ten termin. Niewykluczone też, że minister rolnictwa da rolnikom jeszcze więcej czasu - o to zaapelowały dziś izby rolnicze.

W styczniu 2023 roku weszła w życie nowa Ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt. Nakłada ona na właścicieli zwierząt gospodarskich nowe obowiązki. Zgodnie z nimi rolnicy muszą przekazać za pośrednictwem aplikacji IRZplus informacje na temat prowadzonej produkcji zwierzęcej.

Kto musi uzupełnić w IRZplus dane o działalności?

Rolnicy zajmujący się hodowlą bydła, owiec lub kóz powinni zaktualizować „Opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada”, natomiast utrzymujący w swoich gospodarstwach świnie – „Opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada”.

Do kiedy rolnicy mają czas na aktualizację w aplikacji IRZplus?

Teoretycznie termin aktualizacji w IRZplus upływa 6 stycznia, ale z racji, że w tym dniu przypada Święto Trzech Króli, ARiMR daje rolnikom dwa dni więcej na przekazanie danych. Mają więc czas do 8 stycznia 2024 roku

- 8 stycznia 2024 r. mija termin na przekazanie za pośrednictwem aplikacji IRZplus informacji na temat prowadzonej produkcji zwierzęcej – informuje ARiMR. 

Bez aktualizacji w IRZplus rolnik może stracić dopłaty

ARiMR przypomina też, że w przypadku składania wniosku o płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 uzupełnienie powyższych danych jest warunkiem niezbędnym do przyznania dopłat.

Rolnicy apelują o wydłużenie terminu składania aktualizacji danych do 19 stycznia 

Zdaniem Izb Rolniczych termin 8 stycznia jest jednak zbyt krótki, bo wielu rolnikom aplikacja sprawia trudności, a świąteczny czas utrudnił dostęp do wsparcia doradców rolniczych. Dlatego Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił dziś do ministra rolnictwa o pilną interwencję i wydłużenie terminu składania aktualizacji danych w systemie IRZplus do 19 stycznia 2024 roku.

- Otrzymujemy zgłoszenia od wielu rolników, którzy doświadczają problemów z aplikacją IRZplus, do czego może przyczyniać się zawieszanie się systemu. To zjawisko uniemożliwia rolnikom dokonywanie niezbędnych uzupełnień w danych. Dodatkowo okres świąteczny wpłynął negatywnie na dostępność doradców rolniczych, co jeszcze bardziej utrudnia rolnikom skorzystanie z pomocy przy aktualizacji danych - tłumaczy Szmulewicz.

Jak rolnik może zaktualizować dane o działalności? Instrukcja i formularz

Uzupełnienia informacji „opis systemu utrzymywania bydła, owiec i kóz w siedzibie stada” oraz w przypadku gatunku świnie – „opis modelu produkcji oraz systemu utrzymywania świń w siedzibie stada” w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR można dokonać na dwa sposoby:

  • przez aplikację IRZplus, składając dokument Zgłoszenie działalności z zaznaczonym celem: „zgłoszenia zmiana danych” (w Podręczniku użytkownika aplikacji IRZ plus dostępnym w witrynie ARiMR pod adresem: https://www.gov.pl/attachment/70fa499d-653b-448b-b0a2-62b9c98f1f98, w rozdziale 5.1.1. Zgłoszenie działalności, opisano sposób uzupełnienia informacji o systemie utrzymania bydła, owiec, kóz i świń);

lub

Jednak jak informuje ARiMR, tylko osoby utrzymujące zwierzęta ww. gatunków przed 2023 rokiem mogą złożyć te dokumenty w formie papierowej w biurach powiatowych ARiMR. Pozostali muszą zrobić to elektronicznie.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. maj 2024 17:26