StoryEditorWiadomości

IRZ plus nie działa? Jak rolnik ma zgłosić ARiMR zmiany w stadzie

24.01.2023., 16:01h
Problemy z działaniem aplikacji IRZplus nadal trwają i prawdopodobnie przez jakiś czas trwać jeszcze będą. Wszystko przez modernizację systemu  i dostosowywanie go do nowych zasad identyfikacji i rejestracji zwierząt. Co powinien zrobić rolnik, gdy musi zgłosić pilne zdarzenie w stadzie, a aplikacja nie działa?

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, nowa aplikacja powinna być w pełni dostępna dla rolników od 9.01.2023 r. Niestety, kolejne komunikaty o problemach z aplikacją publikowane na stronie ARiMR oraz liczne opinie rolników świadczą o tym, że jeszcze trochę czasu upłynie, aż system internetowy będzie działał bez zarzutu.

Skąd problemy z aplikacją IRZplus? ARiMR wyjaśnia

Jak informuje Agencja, problemy z działaniem aplikacji IRZplus wynikają z równoczesnego prowadzenia wielu złożonych procesów, między innymi migracji danych, przetwarzania informacji zawartych w zgłoszeniach, uruchomienia rejestrów dla nowych gatunków zwierząt, wdrożenia rejestru stref ASF oraz modułów służących do kontroli i zamawiania środków identyfikacji. 

- Pracownicy ARiMR na bieżąco monitorują działanie nowego systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, który przygotowany został przez wykonawcę zewnętrznego. Pojawiające się błędy są natychmiast zgłaszane do wykonawcy, który prowadzi prace zmierzające do ich wyeliminowania. Biorąc pod uwagę aktualny stan systemu w porównaniu ze stanem po wdrożeniu (09.01.2023 r.) wykonawca naprawił wiele występujących błędów, co przekłada się na znaczną poprawę i zwiększenie wydajności oraz dostępności systemu - informuje rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja nie podaje dokładnej daty, kiedy modernizacja systemu zakończy się i system będzie w pełni sprawny, prosi za to rolników o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości drogą elektroniczną (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ). Pomoże to szybciej uporać się ze wszystkimi niedociągnięciami i przyspieszy prace nad aplikacją IRZplus. W zgłoszeniu powinien znaleźć się dokładny opis sytuacji z dołączonym zrzutem ekranu komputera, który zobrazuje zaistniały problem pracownikom ARiMR. 

Jak rolnicy mogą zgłaszać zdarzenia w swoich stadach, gdy aplikacja IRZplus nie działa?

ARiMR informuje, że każdy hodowca zwierząt, poza możliwością dokonywania zgłoszeń przez aplikację IRZplus, może dokonać zgłoszenia w następujący sposób: 

za pomocą formularzy udostępnionych na stronie internetowej Agencji

  • Zgłoszenia na formularzach udostępnionych na stronie internetowej Agencji mogą składać: właściciele koniowatych oraz posiadacze bydła, owiec, kóz lub świń.

• w sytuacjach wyjątkowych, również za pomocą środków komunikacji elektronicznej (e-PUAP lub e-mail z dokumentem podpisanym przez nadawcę podpisem elektronicznym) w sposób umożliwiający potwierdzenie tożsamości odpowiednio dokonującego zgłoszenia, składającego wniosek lub przekazującego informację oraz autentyczność tych zgłoszeń, wniosków i informacji. 

Link do listy adresów e-PUAP

Link do lista adresów e-mail 

Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Archiwum

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2023 08:28