Wyższe dopłaty do materiału siewnego zatwierdzone. Jakie stawki?arch.
StoryEditorDopłaty do materiału siewnego

Wyższe dopłaty do materiału siewnego zatwierdzone. Jakie stawki?

24.07.2023., 14:17h
Komisja Europejska zgodziła się na wyższe dopłaty do materiału siewnego dla polskich rolników. Jakie są stawki? Co z rolnikami, którzy już złożyli wnioski o niższe dopłaty?

Jest zgoda KE na wyższe dopłaty do materiału siewnego

Komisja Europejska zgodziła się, by polscy rolnicy otrzymali w tym roku wyższe dopłaty do materiału siewnego. Poinformował o tym komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

- Kolejna pomoc publiczna dla rolników, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, została zatwierdzona w kwocie 47 milionów euro (210 milionów zł). W ramach pomocy udzielone zostaną dopłaty zakupu materiału siewnego - napisał komisarz na Twitterze.

Co z rolnikami, którzy złożyli wnioski o niższe dopłaty do materiału siewnego​?

Przypomnijmy. Rolnicy mogli ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego do 10 lipca. Wnioski złożyło ponad 60 tysięcy osób. Pomoc ta jest jednak niższa od dopłat, na które zgodziła się dziś KE.

W związku z tym rolnicy, którzy chcą otrzymać większe wsparcie będą musieli wycofać złożony w zakończonym naborze wniosek. Do tej pory ARiMR radziła rolnikom, by wstrzymali się z wycofywaniem wniosków, ponieważ na wyższą pomoc nie było zgody KE i w razie jej braku zostaliby bez pieniędzy.​ Teraz sytuacja się zmieniła i ARiMR zapewne ogłosi, że można już wycofywać wnioski. ​

Jakie będą wyższe stawki dopłat do materiału siewnego?

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.

Stawki dopłat:

  • 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
  • 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
  • 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
  • 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Budżet na taką pomoc wynosi 210 mln zł. Gdy kwota z wniosków o pomoc przekroczy ten limit, będzie zastosowany współczynnik korygujący.

Wnioski będą przyjmowane do 14 sierpnia 2023 r. Termin rozpoczęcia naboru zostanie podany w osobnym komunikacie. 

Jakie gatunki są objęte dopłatami do materiału siewnego?

Jak informuje ARiMR, z takiego wsparcia będzie mógł skorzystać rolnik, który między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r  nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 23:40