Ponad 60 tys. rolników w zawieszeniu. Czy wycofać z ARiMR wniosek o dopłaty do materiału siewnego?Kuhn
StoryEditorDopłaty do materiału siewnego

Ponad 60 tys. rolników w zawieszeniu. Czy wycofać z ARiMR wniosek o dopłaty do materiału siewnego?

12.07.2023., 10:10h
Rolnicy nie wiedzą, co robić, ponieważ zakończył się tzw. tradycyjny nabór wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego z de minimis, z którego pieniądze, po pozytywnym rozpatrzeniu, na pewno wpłyną na ich konta. Wnioskodawcy wciąż jednak liczą na zatwierdzenie przez KE tzw. pomocy wojennej i chcą wycofywać wcześniej złożone podania. Co radzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?

ARiMR radzi rolnikom, by wstrzymali się z wycofywaniem wniosków o przyznanie pomocy z de minimis, ponieważ obiecana przez rząd tzw. pomoc wojenna nie została jeszcze zatwierdzona przez KE i w razie braku zgody, zostaną bez pieniędzy.

Kiedy zakończył się nabór wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego?

10 lipca 2023 r. zakończył się nabór wniosków o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego z kategorii elitarny, lub kwalifikowany.

Ile rolników ubiega się o dopłaty do materiału siewnego?

Jak wynika z ustaleń ARiMR, dotychczas wpłynęło 61 tys. wniosków o wypłatę pomocy z de minimis, jednak możliwe, że nie są to wszystkie wnioski. Nabór zgłoszeń o przyznanie dopłat rozpoczął się 25 maja 2023 r., a pierwszym terminem zakończenia naboru był 26 czerwca. W związku z tym, że rolnicy mogli nadsyłać wnioski rejestrowaną przesyłką pocztową, ARiMR zakłada, iż wpłynie ich jeszcze więcej. W ubiegłym roku wsparcie otrzymało 65 tys. gospodarzy.

Rolnicy nie wiedzą co robić z wnioskami o dopłaty z pomocy wojennej

Na temat zawiłości związanych z wypłatą dopłat do materiału siewnego pisaliśmy w artykule: Bałagan z dopłatami do materiału siewnego: co ze złożonymi wnioskami i jakie będą stawki?, gdzie została wyjaśniona kwestia konieczności wycofania wniosku o dopłaty z de minimis, by otrzymać dopłaty z pomocy wojennej. Dziś rolnicy wciąż mają wiele pytań, a najbardziej kluczowym jest to, co mają zrobić z wnioskiem złożonym o wypłatę pomocy z de minimis, na które Agencja odpowiada, radząc, by wstrzymali się z ich wycofaniem.

Kto mógł ubiegać się o wsparcie z pomocy krajowej?

O dopłaty do materiału siewnego mogli ubiegać się rolnicy, którzy znajdowali się na liście osób w ewidencji producentów lub gospodarstw.

Do jakich upraw jest przyznawana pomoc z de minimis?

Dofinansowanie materiału siewnego jest przyznawane do powierzchni gruntów obsianych lub obsadzonych następującymi gatunkami roślin uprawnych:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny),
  • pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz),
  • pszenżyto,
  • żyto,
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna.
  • ziemniak.

Do czego nie można dostać pomocy de minimis?

W naborze wniosków o dopłaty do materiału siewnego wypłacanego z de minimis nie zostały uwzględnione przedplony i poplony.

Oprac. Justyna Czupryniak

źródło: gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 09:24