Zaliczki dopłat bezpośrednich: 400 tys. rolników wciąż czeka na pieniądzeCanva/pixabay
StoryEditorZaliczki dopłat bezpośrednich 2023

Zaliczki dopłat bezpośrednich: 400 tys. rolników wciąż czeka na pieniądze

03.11.2023., 08:03h
ARiMR wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Do tej pory na konta rolników trafiło 4,17 mld zł. To ponad dwa razy mniej niż rok temu. Na pieniądze wciąż czeka 400 tys. beneficjentów.

400 tys. rolników wciąż czeka na zaliczki dopłat bezpośrednich.

Trwa wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Od 16 do 2 listopada ARiMR wypłaciła rolnikom 4,17 mld zł.

Z tej kwoty 3,65 mld zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i trafiły one do blisko 847 tys. rolników. Z kolei ponad 520 mln zł trafiło do 436 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW - tłumaczy Agencja. A to oznacza, że ok. 400 tys. rolników wciąż czeka na pieniądze. W tegorocznej kampanii złożono 1,24 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Do rolników trafiło 2 razy mniej pieniędzy niż rok temu

Warto zaznaczyć, że rok temu, w ramach wypłat zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, ARiMR do 2 listopada przekazała rolnikom ponad 8,5 mld zł, czyli ponad dwa razy tyle niż obecnie. Jeśli wziąć pod uwagę same płatności bezpośrednie bez ONW, to w 2022 roku do 2 listopada 844 tys. beneficjentów otrzymało 7,24 mld zł. W tym roku do 847 tys. rolników trafiło jedynie 3,65 mld zł. 

Rolnicy nie dostają zaliczek ekoschematów

Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że ARiMR nie wypłaca zaliczek za ekoschematy. Dlaczego? Bo wciąż nie ma stawek ekoschematów ​w polskiej walucie. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że dopłaty w ramach ekoschematów będą wypłacane dopiero z końcowymi płatnościami bezpośrednimi. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ:

image
Dopłaty bezpośrednie 2023

Ekoschematy: rolnicy nie dostaną zaliczek za 2023 rok!

Zaliczki także dla rolników wytypowanych do kontroli na miejscu

W tym roku zaliczki otrzymają rolnicy spełniający warunki kwalifikowalności, a także ci wytypowani do kontroli na miejscu. To bardzo duża zmiana w stosunku do lat ubiegłych. Do tej pory zaliczki wypłacano tylko tym rolnikom, którzy nie podlegali w danym roku kontrolom. To budziło niezadowolenie rolników i poczucie niesprawiedliwego traktowania. Dlatego izby rolnicze od lat domagały się, by zaliczki dawać wszystkim rolnikom, a dopiero po zakończeniu kontroli i wydaniu decyzji wykonać końcowe rozliczenie. 

Rolniku, upewnij się, że dopłaty bezpośrednie wpłyną na Twoje konto

ARiMR przypomina rolnikom, że pieniądze z dopłat bezpośrednich, w tym zaliczki, Agencja przeleje wyłącznie na konta bankowe zgłoszone we wpisie do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne.

ARiMR będzie realizować wypłatę zaliczek do 30 listopada. Z kolei od 1 grudnia Agencja rozpocznie wypłacać pozostałą część dopłat bezpośrednich za 2023 rok.

ARiMR ma czas na wypłatę zaliczek do 30 listopada

ARiMR ma czas na wypłatę zaliczek do 1 grudnia 2023 roku. Zastrzega, że zaliczki będą wypłacane systematycznie w miarę dostępności środków na ten cel. Od 1 grudnia rozpocznie się wypłata reszty płatności.

A jakie są STAWKI dopłat bezpośrednich w złotówkach? Sprawdź TUTAJ

image
Stawki dopłat bezpośrednich 2023

Dopłaty bezpośrednie 2023: znamy oficjalne STAWKI

image
Stawki dopłat bezpośrednich 2023

Dopłaty bezpośrednie za 2023 DUŻO niższe niż przed rokiem. Sprawdź, o ile

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 05:02