StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem. Znamy termin naboru wniosków

20.09.2022., 09:09h
ARiMR podała już w jakim terminie będzie przyjmować wnioski na dopłatę do wymiany dachu pokrytego eternitem lub innymi materiałem zawierającym azbest. Niestety, rolnicy będą mieli niespełna miesiąc na złożenie dokumentów. Do kiedy będzie można złożyć wniosek? Na jaką dotacje do wymiany dachu może liczyć rolnik?

Kiedy ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków dopłatę do wymiany dachu pokrytego azbestem?

Jak podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od poniedziałku 17 października 2022 roku rozpocznie się nabór wniosków na dopłaty do wymiany dachów wykonanych z materiałów zawierających azbest w gospodarstwach rolnych. Dotacje te będą  finansowane z KPO w ramach działania A1.4.1. - Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.

Rolnik będzie mieć czas na złożenie odpowiednich dokumentów do 15 listopada, więc to niewiele czasu, zwłaszcza, że jest to jeszcze czas intensywnych prac polowych związanych z siewem ozimin czy zbiorem buraków.  Wnioski należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w formie elektronicznej poprzez skorzystanie z formularza udostępnionego przez Agencję na PUE pod adresem https://epue.arimr.gov.pl/.

Kto będzie mógł skorzystać z dopłaty do wymiany eternitu na dachu?

Na dotacje na wymianę dachu zawierającego azbest będą mogły skorzystać osoby, które spełnią łącznie następujące warunki: 

  • są rolnikami, czyli podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy jako rolnik lub której przyznano płatności bezpośrednie za 2021 rok;
  • są właścicielem lub współwłaścicielem budynku w gospodarstwie rolnym, na którym będzie wymieniane pokrycie dachu; 
  • mają nadany numer identyfikacyjny gospodarstwa rolnego;
  • ukończyło 18 rok życia. 

Ile wyniosą dopłaty do wymiany dachu w gospodarstwie rolnym? 

Dotacja będzie przyznawana na wymianę dachu zawierającego azbest i zastąpienie go nowym na budynkach służących do produkcji rolniczej. Warunkiem jest wymiana dachu na całym budynku.

Dopłaty do wymiany dachu wyniosą 40 złotych za mkw pokrycia dachowego, ale nie więcej niż do 500 mkw dachu. Oznacza to, że maksymalnie rolnik otrzyma do 20 tys. zł dotacji na wymianę dachu. Co więcej, będzie można wnioskować o wypłatę zaliczki w wysokości do 50 proc. wartości wsparcia.

Żeby otrzymać taką dotacje, gospodarz będzie musiał dodatkowo zobowiązać się do zgłoszenia gminie wymienionego pokrycia dachowego do utylizacji.
Minister rolnictwa: rolnicy mogą skorzystać z dopłaty do wymiany dachu, a nie tylko utylizacji azbestu

– Od wielu lat funkcjonują już dopłaty do utylizacji azbestu realizowane przez samorządy, ale rolnicy zawsze mówili, że choć azbest mogą zutylizować za darmo, to jakby im dopłacono do wymiany dachu, to chętnie by z tego korzystali. Więc wychodzimy właśnie z ofertą pomocy przy wymianie dachu – mówił w połowie września Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.

Z obliczeń resortu rolnictwa wynika, że z tej formy wsparcia może skorzystać ponad 80 tys. gospodarstw rolnych.

Paweł Mikos
Fot.Archiwum TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 10:10