Jolanta Duchnik, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych ARiMR mówiła o nowym programie ARiMRAhm/arimr/canva
StoryEditorNowość ARiMR dla rolników

150 tys. zł na bydło i świnie. Rolniku, te dokumenty warto mieć przed naborem

21.05.2025., 13:11h

Za kilka dni rusza nowy program dla rolników. Będą mogli uzyskać 150 tysięcy złotych na poprawę dobrostanu bydła i świń. Powinni już zacząć gromadzić odpowiednie zaświadczenia, pozwolenia i decyzje, żeby zdążyć przed końcem naboru. O jakie dokumenty chodzi?

Nowość w ofercie ARiMR dla rolników

Już za kilka dni startuje nowy program ARiMR dla rolników: Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń. Wnioski będą przyjmowane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR od 30 maja do 25 czerwca 2025 r. To precedens, że nabór zostanie uruchomiony wcześniej niż wynikało z harmonogramu.

- Jest to zupełnie nowe działanie. Sami jesteśmy również ciekawi, jakie będzie zainteresowanie rolników i w którym województwie będzie ono największe – mówiła podczas śniadania prasowego Jolanta Duchnik, dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych ARiMR. 

Na co rolnik może otrzymać 150 tys. zł dotacji z ARiMR?

Wśród inwestycji poprawiających dobrostan bydła i świń, na które można otrzymać wsparcie, są m.in. wybiegi, pastwiska, systemy wentylacji, instalacje ogrzewające lub chłodzące.

- Jeżeli chodzi o zakres operacji, na jakie można dostać dofinansowanie jest to: budowa lub przebudowa wybiegów dla bydła, budowa lub przebudowa zbiorników na odcieki, które wypływają z tych wybiegów dla bydła. Wsparciem może być objęte także wyposażenie pastwisk poprzez na przykład zakup pastuchów elektrycznych, zakup mobilnych poideł, a także budowę lub przebudowę wodopoju. Dotację można przeznaczyć też na czochradła, budki do chowu cielaków do ósmego tygodnia życia, czy zakup instalacji poprawiających mikroklimat w pomieszczeniach inwentarskich. Rolnik będzie mógł zakupić również urządzenia do czyszczenia podłóg w tych pomieszczeniach – wyjaśniła dyrektor Duchnik.

Rolnicy powinni już teraz wystąpić o decyzje i pozwolenia

Dyrektor zwróciła też uwagę na ważną kwestię. Otóż rolnicy ubiegający się o to wsparcie będą musieli złożyć zaświadczenie o informacji dotyczącej spełnienia minimalnych warunków higieny i utrzymania zwierząt.

- Jest to zaświadczenie wydawane przez powiatowego lekarza weterynarii – przypomniała ekspertka.

Kolejnym obligatoryjnym dokumentem, który muszą dostarczyć rolnicy w przypadku inwestycji związanych z budową lub przebudową wybiegów i zbiorników na odcieki, jest zgłoszenie lub pozwolenie na budowę. 

Po trzecie, rolnicy, którzy planują budowę lub przebudowę wodopojów na pastwiskach, mogą otrzymać dofinansowanie również na wykonanie ujęcia wody. Jeśli się na to zdecydują, mogą zostać zobowiązani do przedstawienia dokumentów istotnych ze względu na głębokość studni i skalę poboru wody (np. decyzji środowiskowej, decyzji o pozwoleniu wodnoprawnym, zgłoszenia wodnoprawnego, decyzji o pozwoleniu na budowę, zgłoszenia budowy lub innych robót budowlanych).

Dyrektor Duchnik apeluje do rolników, by nie czekali ze zdobywaniem tych dokumentów do momentu rozpoczęcia się naboru. Warto to zrobić już teraz, bo terminy administracyjne bywają długie. 

- Rolnicy powinni już teraz wystąpić do odpowiednich jednostek o te dokumenty, bo muszą je złożyć razem z wnioskiem. Warto wcześniej zgromadzić odpowiednie zaświadczenia, pozwolenia czy decyzje – podkreśliła. 

Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń: będzie webinar dla rolników

Dla rolników chcących ubiegać się o to wsparcie ARiMR organizuje specjalny webinar. Odbędzie się on 29 maja.

- Każdy się może połączyć na ten webinar. Krok po kroku pokażemy, jak wypełnić wniosek o przyznanie pomocy, będziemy wyjaśniali też zagadnienia związane z regulaminem konkursu i z zasadami przyznawania pomocy. Będzie też można zadawać pytania na czacie, a my będziemy na nie bieżąco odpowiadali albo udzielimy odpowiedzi indywidualnie – zaznaczył Janusz Szulc, zastępca dyrektora w departamencie Płatności Bezpośrednich ARiMR.

Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń: kto może ubiegać się o dotację?

O wsparcie w wysokości od 20 tysięcy złotych do 150 tysięcy złotych mogą się ubiegać rolnicy, którzy od co najmniej roku przed złożeniem wniosku prowadzili gospodarstwo, w którym utrzymywali świnie lub bydło (po przeliczeniu na DJP co najmniej 5 DJP). Wsparcie ma służyć zwiększeniu zdrowotności oraz ograniczeniu stresu termicznego trzody chlewnej i bydła, a także zapewnieniu mu dostępu do środowiska zewnętrznego.

Pomoc ma charakter refundacji. Zwrotowi podlega 65 proc. kosztów kwalifikowalnych. Rolnicy mogą też otrzymać zaliczkę. 

- Na realizację operacji może być wypłacona zaliczka w wysokości nie przekraczającej 50 proc. kwoty przyznanej pomocy, jeżeli wnioskodawca wystąpił o przyznanie i wypłatę zaliczki na etapie ubiegania się o przyznanie pomocy - wyjaśnia ARiMR.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 10:56