StoryEditorRynki

Dramat rolników hodujących świnie. Cena żywca pikuje!

24.11.2020., 17:11h
Stało się – po wielu tygodniach utrzymywania cen skupu żywca wieprzowego na poziomie 1,27 euro/kg w E klasie Niemcy obniżyły cenę o 8 eurocentów do 1,19 euro/kg. Ma ona dotyczyć tygodnia od 18 do 25 listopada br. Nie jest to dobra wiadomość dla producentów żywca wieprzowego w wielu unijnych krajach.

Bez dopłat do przechowywania wieprzowiny

Niemieccy producenci spodziewali się, iż na radzie ministrów rolnictwa, która odbyła się 16 listopada br., zostaną podjęte decyzje o uruchomieniu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, jednak tak się nie stało.

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, jest przeciwny temu mechanizmowi. Uważa, że jest to narzędzie krótkoterminowe. Zapowiedział jednak, że jego pracownicy przedstawią wkrótce strategię pomocy, która ma rozwiązać problemy sektora trzody chlewnej w perspektywie długoterminowe.

Kto skorzysta ze strategii pomocy?

Jak donoszą niemieckie media, ma być ona jednak skierowana głównie do małych i średnich hodowców trzody chlewnej. Wojciechowski wyraził pogląd, że to głównie duże gospodarstwa rolne są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się ASF. Niemcy, które wyznaczają trendy na rynku trzody chlewnej, znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Nałożyła się na to nie tylko blokada chińskiego rynku zbytu w związku z wystąpieniem ASF, ale również zatory w uboju świń spowodowane problemami z koronawirusem.

Największe niemieckie rzeźnie nie mogły pracować na pełnych o...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 23:07