StoryEditorWiadomości rolnicze

EFRWP uruchamia nabór na pożyczki dla samorządów

24.02.2022., 08:02h
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej 1 marca rozpoczyna nabór wniosków do kolejnej edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego (SPP), który potrwa do 26 marca. Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje na terenach wiejskich.

Na co można przeznaczyć pożyczkę i jak jest oprocentowana?

Z preferencyjnych pożyczek w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego mogą skorzystać gminy i powiaty, które zamierzają realizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich, tj. na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców.

Pożyczki w wysokości do 1,5 mln zł są udzielane maksymalnie na 5 lat, włączając w to 12-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału. Przy realizacji inwestycji nie jest wymagany wkład własny. Ich oprocentowanie jest ustalane w oparciu o WIBOR 3M i nie może być mniejsze, niż 2,5%. Kredytobiorca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

Z pożyczek z SPP powstało już ponad 300 inwestycji na polskiej wsi

Jak mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji EFRWP, do tej pory w ramach pożyczek udzielonych z Samorządowego Programu Pożyczkowego udało się sfinansować ponad 300 inwestycji w Polsce. Pożyczki mogą być wykorzystane przez gminy jako wkład własny lub pomostowe finansowanie inwestycji do czasu uzyskania środków unijnych lub krajowych.

Jeszcze w tym roku będą dwa nabory na SPP, tj. od 20 czerwca do 15 lipca oraz od 3 do 28 października.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:53