Ilona Gulczyńska, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców i Warzyw POLFARM sp. z o.o. i syn Michał odpowiedzialny w spółce za handelMarek Kalinowski
StoryEditorUprawa

Farmbox czyli paczka warzyw i owoców bez grama chemii od rolników znad morza

29.12.2023., 09:00h
Reportaż ze Spiżarni Warmińskiej, pokazuje jak lepiej z pominięciem sieci handlowych poprawić dochodowość produkcji rolnej. Niedawno pisaliśmy o projekcie ROAD TO DAKAR, w którym Krzysztofa Hołowczyca wspierają firmy znane rolnikom: BIO-GEN, Bio-Lider i PROCAM. Na tej konferencji w Łodzi i prezentacji projektu obecna była też spółka POLFARM, korzystająca z produktów biologicznych firmy BIO-GEN i prezentująca na stoisku warzywa wyprodukowane na naturalnych nawozach, użyźniaczach gleby ze wsparciem środków biologicznych.

POLFARM istnieje od 30 lat

POLFARM utworzono już w 1994 r. i po zmianie strategii spółki w 2011 r. zainicjowała z okolicznymi producentami warzyw utworzenie organizacji producentów owoców i warzyw. Obecnie spółka całą produkcję warzyw sprzedaje do Grupy Producentów Owoców i Warzyw POLFARM sp. z o.o. w Chwaszczynie.

Czym zajmuje się spółka POLFARM?

Spółka produkuje głównie warzywa:

  • marchew,
  • pietruszkę,
  • buraki ćwikłowe,
  • seler,
  • por,
  • cebulę,
  • zboża,
  • rzepak,
  • warzywa strączkowe.

Warzywa nie mają w sobie pozostałości środków ochrony roślin. Uprawy zlokalizowane są przy Nadmorskim Parku Krajobrazowym w okolicach Pucka i to lokalizacja oraz technologia uprawy z wykorzystaniem produktów biologicznych i naturalnych jest kluczowa dla jakości warzyw i ich smaku.

– Kluczowa dla jakości naszych warzyw jest, że są produkowane w otoczeniu parku krajobrazowego w obszarze chronionym Natura 2000. To sprawia, że np. marchewka, która tu rośnie, ma wyjątkowy smak. Nasze warzywa są więc najlepsze, bo rosną w terenie o niskim uprzemysłowieniu, wolnym od metali ciężkich, zanieczyszczeń. Do tego mamy kontrolę nad całym procesem od wyboru pola, poprzez wybór odmiany, po mycie, sortowanie, pakowanie i transport – mówi Michał Gulczyński z działu handlowego POLFARM.

Jaki jest cel projektu Farmbox?

Projekt Farmbox rozwija się w spółce, aby coraz większą część produkowanych warzyw sprzedawać bezpośrednio świadomym konsumentom z pominięciem sieci handlowych i ich marży. Na konferencji w Łodzi Michał Gulczyński i jego mama Ilona Gulczyńska, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców i Warzyw POLFARM sp. z o.o. prezentowali zawartość takich kompleksowych boxów warzywno-owocowych. Podkreślali, że wychodzą z tą ofertą, aby zapewnić mieszkańcom Trójmiasta i całej Polski dostęp do najlepszej jakości warzyw i owoców dostarczanych prosto do domu.

Warto dodać, że warzywa i owoce w boxach nie mają w sobie pozostałości środków ochrony roślin i są myte wodą ozonowaną. To oferta unikalna na skalę Europy. W sklepie internetowym projektu Farmbox są przeróżne boxy. Można je zamówić w sklepie internetowym z dostawą przez kuriera lub do odbioru w lokalnym punkcie.

image
Uprawa

To nie był dobry rok dla rolników uprawiających słonecznik. Niska cena i problemy ze zbytem

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 08:23