Rolnicy są oburzeni szacowaniem suszy przez aplikacjęCanva
StoryEditorPomoc suszowa 2023

Rolnicy żądają wyjaśnień, jak zostanie wyliczona pomoc suszowa i jakie będą stawki

22.12.2023., 17:31h
Rolnicy domagają się pilnego wyjaśnienia, jak zostanie wyliczona pomoc suszowa, jeżeli różnica pomiędzy szacowaniem strat przez aplikację i gminne komisje jest wyraźnie rozbieżna. Apelują także o podanie stawek pomocy suszowej.

Niewielu rolników otrzyma pomoc suszową

Od kilku dni, po dłuższej przerwie, znów działa aplikacja „Zgłoś suszę rolniczą”. Rolnicy mogą więc pobierać protokoły i kalkulacje suszowe. Niestety, poziom strat wyszacowany przez aplikację jest dużo niższy od stanu faktycznego, jaki był na polu. Szokujące dane przedstawiła m.in. Podlaska Izba Rolnicza. Na 30292 złożonych w tym województwie wniosków tylko 1112, czyli zaledwie 3,67 proc. było takich, w których szkody wyniosły powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji. W związku z tak drastycznie niskim odsetkiem rolnicy w całej Polsce apelują o pilną weryfikację protokołów i kontrolę aplikacji suszowej.

Jak zostanie wyliczona pomoc suszowa, jeśli straty oszacowane przez komisję i aplikację mocno się różnią?

Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Ostrowie Wlkp. domaga się też wyjaśnienia, w jakim zakresie aplikacja uwzględniała raporty gminnych komisji suszowych. Rolnicy z Wielkopolski chcą także wiedzieć, jak zostanie wyliczona pomoc suszowa, jeżeli różnica pomiędzy szacowaniem strat przez aplikację i przez gminne komisje jest wyraźnie rozbieżna.

- Rolnicy dotknięci skutkami tegorocznej suszy bardzo liczą na rządową pomoc jednakże z otrzymanych z systemu protokołów wynika, że wielu z nich nie otrzyma wsparcia – zaznacza ostrowska Rada Powiatowa.

Rolnicy apelują o podanie stawek pomocy suszowej

Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje ponadto o podanie stawek pomocy i terminu planowanego uruchomienia pomocy suszowej.

- Pragniemy nadmienić, iż pomimo zapewnień przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie uruchomiono pomocy dla beneficjentów dotkniętych suszą w 2022r (z wyjątkiem jednorazowego wsparcia w kwocie 2.600 zł), a bieżąca sytuacja ekonomiczna wielu gospodarstw rolnych uległa pogorszeniu z związku z kryzysem na rynkach zbóż związanym z wojną w Ukrainie – tłumaczy WIR.

Protest rolników w Szczecinie ws. pomocy suszowej

O pomoc suszową zamierzają się także upomnieć zachodniopomorscy rolnicy podczas dzisiejszego protestu w Szczecinie. Latem tego roku udało im się wywalczyć rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej w szacowaniu strat suszowych. Niestety, nie polepszyło to ich sytuacji, bo w większości przypadków aplikacja wyliczyła im straty poniżej 30 proc. 

- Rolnikom z regionu system oszacował straty z reguły na 25-27 proc. Przypadków, że jest powyżej 30 czy 40 proc. jest niewiele. A komisje gminne szacowały dużo wyższe straty. Na to się nie godzimy - mówi Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI "Solidarność".

Bez protokołu nie ma żadnej pomocy

Poza tym, jeśli rolnik nie ma strat w uprawach powyżej 30 proc., to nie dość, że nie dostanie żadnej pomocy suszowej, to jeszcze NIE będzie mógł ubiegać się o:

  • kredyty preferencyjne,
  • pomoc w opłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne,
  • ulgę w odroczeniu z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy ziemi z KOWR
  • ulgę w opłatach czynszu,
  • umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy,
  • ulgę w podatku rolnym.

image
Pomoc suszowa 2023

Rolnicy w szoku, pomocy suszowej praktycznie nie będzie. "Prawie nikt nie przekroczył 30 proc. strat"

image
Pomoc suszowa 2023

Pomoc suszowa: rolnicy mają ostatnią szansę na złożenie wniosku w aplikacji suszowej

image
Pomoc suszowa

Aplikacja suszowa: jak się zalogować, gdy wygasł profil zaufany?

Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 12:40