StoryEditorWiadomości rolnicze

Grunt rolny będzie zwolniony z podatku

22.02.2016., 10:02h
Prowadzę gospodarstwo rolne i zamierzam wykupić od spadkobierców sąsiedni grunt, który użytkuję. Czy owi spadkobiercy będą musieli zapłacić podatek od sprzedaży swoich udziałów we współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli nie upłynęło 5 lat od dnia nabycia spadku? Czy współwłaściciele mogą sprzedać udział bez zgody pozostałych? 

Kwestie reguluje art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według przepisu, z podatku dochodowego zwolnione są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny. 

Za gospodarstwo rolne uważa się zaś obszar gruntów sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Chodzi o grunty stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu. 

Naczelny Sąd Administracyjny  w Warszawie w wyroku z 28.08.2015 r. (sygn. akt: II FSK 1683/13) uznał, że ocenę, czy sprzedaż powoduje zmianę przeznaczenia gruntu, trzeba wydawać na dzień transakcji. Zdaniem sądu ocena spełnienia przesłanek zwolnienia wynikających z wymienionego przepisu musi uwzględnić wszystkie znane w dniu dokonywania sprzedaży okoliczności dotyczące sposobu wykorzystywania gruntu przez nabywcę. 

Dlatego wg urzędów skarbowych wykorzystywanie na cele rolne i charakter rolny powinny zostać wskazane w akcie notarialnym. Kwestie podatku najlepiej wyjaśnić przed podpisaniem dokumentu we właściwym urzędzie skarbowym. Notariusz przesyła bowiem tam akt notarialny. 

 

W przypadku współwłasności każdy może swobodnie dysponować swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Wynika to z art. 198 Kodeksu cywilnego.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 04:44