StoryEditorWiadomości rolnicze

Ile za ha ziemi trzeba zapłacić w Czechach, Francji i Chorwacji, a ile w Polsce?

31.01.2023., 17:01h
Europejski Urząd Statystyczny zebrał dane za 2021 rok, dotyczące cen gruntów ornych, z 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. Okazuje się, że różnice w skali kontynentu są naprawdę ogromne! Gdzie ziemia jest najdroższa? Ile za hektar płacą Polacy?

Z czego wynikają ceny gruntów rolnych?

Jak podkreśla Eurostat, na zróżnicowanie cen gruntów ornych w krajach europejskich składa się wiele czynników. Wśród nich wymienić można trzy główne grupy: 

  • czynniki krajowe (np. przepisy i regulacje prawne),
  • czynniki regionalne (np. klimat),
  • lokalne czynniki produktywności (np. jakość gleby, nachylenie, system kanalizacyjny).

Co jest droższe: grunty orne czy użytki zielone?

Zebrane przez Eurostat dane nie pozostawiają wątpliwości. Więcej trzeba zapłacić za hektar gruntów rolnych niż za tyle samo trwałych użytków zielonych. W niektórych państwach można zaobserwować ogromne różnice cenowe. Dla przykładu, w Grecji cena za hektar gruntów ornych wynosiła 37 926 euro, a za trwałe użytki zielone 1 744 euro/ha. Z kolei na hiszpańskiej wyspie Murcja ceny wynosiły odpowiednio 20 445 euro/ha gruntów ornych i 982 euro/ha trwałych użytków zielonych.

Są jednak wyjątki od reguły. W niektórych hiszpańskich regionach trwałe użytki zielone są droższe niż grunty orne. Dzieje się tak w Asturii: 8 096 euro/ha gruntów ornych i 9 536 euro/ha użytków zielonych, oraz w regionie Madrytu: 7 621 euro/ha gruntów ornych wobec 7 946 euro/ha użytków zielonych. Podobnie jest również w litewskim regionie Sostinės, gdzie rolnicy płacą 3 805 euro/ha gruntów ornych i 4 055 euro/ha użytków zielonych.

Gdzie ziemia rolna jest najdroższa?

Nie będzie niespodzianką, że najwięcej pieniędzy za hektar ziemi rolnej muszą płacić rolnicy z jednego z krajów Europy zachodniej. Jednak nie chodzi o Niemcy czy Francję, lecz o Luksemburg! To właśnie tam średnia cena za hektar w 2021 roku wynosiła 47 290 euro. Niewykluczone jednak, że gdy do Eurostatu spłyną aktualne dane z wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, Luksemburg pożegna się z koszulką lidera. Szanse na nią ma Holandia, w której w 2020 roku hektar ziemi kosztował 71 225 euro. 

Eurostat przyjrzał się także cenom gruntów rolnych na poziomie regionalnym. W tym rankingu pierwsze miejsce zdobył region Wysp Kanaryjskich: średnio za hektar ziemi trzeba tam zapłacić 120 477 euro.

Gdzie rolnicy najtaniej kupią ziemię?

Okazuje się, że najniższymi cenami gruntów ornych wśród państw członkowskich UE, z których Eurostat zebrał dane, może pochwalić się Chorwacja. Tam za hektar ziemi płaci się średnio 3 661 euro. Z kolei na poziomie regionalnym najtańsza ziemia znajduje się w Szwecji, w regionie Övre Norrland, gdzie cenę oszacowano na poziomie 1 882 euro/ha. 

Jak ceny ziemi w Polsce wypadają na tle Europy?

Łącznie w zestawieniu cen gruntów ornych Eurostat uwzględnił 21 państw, choć dane z Holandii i Włoch pochodzą z 2020 roku. Zabrakło informacji z Niemiec, Belgii, Cypru, Malty, Austrii i Portugalii. Polska zajęła w zestawieniu 10 miejsce, a zatem plasujemy się w połowie stawki. Średnią krajową cenę za hektar ziemi ornej w 2021 roku w naszym kraju Eurostat oszacował na poziomie mniej więcej 10 000 euro. Tuż za nami znajdują się Czesi. Podobne kwoty za hektar płacą także Grecy, Szwedzi, Finowie i Rumuni

 Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements
dane, tabela: eurostat

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 21:08