StoryEditorDotacje PROW

Jak dostać 100 tys. złotych dotacji na ochronę gospodarstwa przed ASF?

23.10.2018., 15:10h
Nawet 100 tys. złotych dotacji mogą otrzymać rolnicy hodujący świnie na zabezpieczenie swojego gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Pieniądze może przeznaczyć m.in. na zbudowanie ogrodzenie wkoło chlewni, stworzenie lub modernizację niecki dezynfekcyjnej  lub przebudowanie budynku inwentarskiego tak, aby świnie były utrzymywane w oddzielnych pomieszczeniach. 

Od 5 listopada 2018 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski na dotację z PROW 2014-2020 na „inwestycje w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. W ramach tego poddziałania będzie można otrzymać maksymalnie nawet do 100 tys. złotych dofinansowania w modernizację gospodarstwa pod kątem ochrony przed afrykańskim pomorem świń (ASF).

Jednak należy zwrócić uwagę, że wsparcie z PROW może wynieść maksymalnie do 80% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. 
O dotację w wysokości do 100 tys. złotych mogą starać się rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą co najmniej 50 sztuk trzody chlewnej. 

Na co dokładnie można przeznaczyć dotację na ochronę gospodarstwa przed ASF? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że dotacja na ograniczenie ryzyka wystąpienia ogniska ASF może zostać przeznaczona m.in. na: 

  • budowę ogrodzenia chlewni
  • utworzeniu lub zmodernizowaniu niecki dezynfekcyjnej 
  • wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji
  • zmodernizowanie budynków, aby umożliwić utrzymywanie świń w pomieszczeniach oddzielonych od innego inwentarza

Warto zwrócić uwagę, że ARiMR ma bardzo konkretne wymagania, jeżeli chodzi o poszczególne inwestycje. Żeby otrzymać zwrot kosztów na wybudowanie ogrodzenia musi ono spełniać kilka warunków. Przede wszystkim ogrodzenie musi otoczyć chlewnię oraz przyległy teren potrzebny do obsługi świń, w tym miejsca składowania paszy i ściółki oraz sprzętów do obsługi stada. Ogrodzenie musi zabezpieczać chlewnię przed przedostaniem się̨ zwierząt do budynku, w tym przez podkopanie. ARiMR zastrzega jednocześnie, że płot musi obejmować wyłącznie teren niezbędny do zapobieżenia rozprzestrzenianiu się ASF, co oznacza, że z tej dotacji nie da się sfinansować ogrodzenia całego gospodarstwa. Agencja jednak dopuszcza wyjątki, ale jedynie w sytuacji, gdy nie ma możliwości zbudowania ogrodzenia wokół chlewni lub jest to nieracjonalne i tylko sztucznie podnosiłoby koszty.  

ARiMR wymaga również, aby długość ogrodzenia nie przekraczała 1500 metrów, za to wysokość musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Płot musi być wykonany na podmurówce lub mieć wkopane krawężniki oraz musi posiadać zamykane bramy wjazdowe i furtki. 

Co do niecki dezynfekcyjnej ARiMR wymaga, aby miała ona wymiary dostosowane do szerokości i wysokości pojazdów, które przez nią przejeżdżają i do obwodu kół tych pojazdów. Agencja wymaga również, aby niecka była zbudowana lub zmodernizowana w taki sposób, żeby uniemożliwić przesiąkania środka dezynfekcyjnego do podłoża oraz zabezpieczyć go przed działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego ARiMR chce, żeby nad niecką było zbudowane zadaszenie. 

Z dotacji oferowanych przez ARiMR można również dostosować obecnie istniejące budynki inwentarskie do obowiązkowych wymogów bioasekuracji, które nakazują utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne, w tym chociażby krowy.
Wsparcie można też przeznaczyć na doposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenie do dezynfekcji.

Rolnik na przeprowadzenie modernizacji na jaką dostanie dotacje będzie miał 2 lata od dnia podpisania z ARiMR umowy przyznanie pomocy, ale najpóźniej musi ją zakończyć do 30 czerwca 2023 r. 
Na co dokładnie można przeznaczyć dotację na ochronę gospodarstwa przed ASF?

Jakie wydatki można zaliczyć jako koszty kwalifikowane? 

W ramach dotacji na ochronę gospodarstwa przed ASF Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła udzielić wsparcia w wysokości do 80% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Zgodnie z wytycznymi z ARiMR do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć m.in.: 

  • w przypadku niecki dezynfekcyjnej lub budowy ogrodzeniakoszty budowy, przebudowy, remontu budynków lub budowli, montaż instalacji technicznej, zakup wyposażenia oraz ewentualne koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych (np. eternit) o ile taka rozbiórka jest niezbędna;
  • koszty zakupu nowego urządzenia do dezynfekcji, w szczególności takiego jak brama, kurtyna lub tunel;
  • w przypadku modernizacji budynków inwentarskich w celu utrzymywania świń  w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach – koszty przebudowy, remontu pomieszczeń wraz z zakupem lub montażem instalacji technicznej oraz kosztami ewentualnej rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych; 
  • koszty transportu materiałów służących modernizacji lub budowie do gospodarstwa;
  • koszty montażu;
  • koszty ogólne, czyli koszt przygotowania dokumentacji technicznej operacji, w szczególności: kosztorysów, projektów budowlanych lub architektoniczno-budowlanych, ocen lub raportów oddziaływania na środowisko, wypisów i wyrywów z katastru nieruchomości, sprawowania nadzoru inwestorskiego czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi.

Do kosztów kwalifikowalnych jednak nie można zaliczyć kosztu nabycia nieruchomości; podatku od towarów i usług (VAT); zakupu rzeczy używanych czy leasingu zwrotnego i kosztów związanych z umową leasingu.

Za co ARiMR przyzna punkty? 

W pierwszej kolejności dotację uzyskają rolnicy, którzy uzyskają największą ilość punktów. A Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać punkty m.in. za: 

  • budowę lub modernizację niecki dezynfekcyjnej – 2 punkty;
  • średnią liczbę świń w stadzie – od 2 do 6 punktów, przy czym 6 punktów uzyskuje się za 50 świń.  

Jeśli dwa lub więcej gospodarstw rolnych będzie miało dokładnie taką samą ilość punktów, wówczas o kolejności przysługiwania pomocy decyduje większa liczba świń w stadzie.   

Jeżeli jednak wniosek rolnika uzyska mniej niż 2 punkty, wówczas ARiMR nie przyzna dotacji. 

Władze Agencji mają 40 dnia od dnia upływu terminu składania wniosków opublikowanie na stronie internetowej Agencji informacji o kolejności przysługiwania dotacji.  

Do kiedy można składać wnioski o dotację? 

Wnioski o dotacje na ochronę gospodarstwa rolnego przed ASF w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycje w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” można składać od 5 listopada do 4 grudnia 2018 roku. 

Wnioski należy składać osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej listem poleconym w Oddziałach Regionalnych ARiMR. 

Paweł Mikos
Fot. Archiwum TPR, Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. październik 2024 12:39