StoryEditorPorady prawne

Jak podzielić zadłużone gospodarstwo odziedziczone w spadku?

25.08.2021., 12:08h
Rolnik razem z kuzynami odziedziczył gospodarstwo rolne po dziadku. Niestety jest ono zadłużone. Czytelnik TPR chciałby wiedzieć czy mimo długu mogą podzielić gospodarstwo czy raczej musi prowadzić tylko jeden z nich? 

 – Odziedziczyłam z kuzynami po dziadku zadłużone gospodarstwo rolne. Mam pytanie o długi związane z tym gospodarstwem oraz o zasady działu spadku. Czy możemy dokonać podziału gospodarstwa? Czy może prowadzić je tylko jeden z nas? Wszyscy spadkobiercy są rolnikami indywidualnymi – zapytał się jeden Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".  

Kto odpowiada za długi odziedziczone wraz ze spadkiem?

Według art. 1081 Kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za długi spadkowe związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego ponosi od chwili działu spadku spadkobierca, któremu to gospodarstwo przypadło, oraz spadkobiercy otrzymujący od niego spłaty. Każdy z tych spadkobierców ponosi odpowiedzialność w stosunku do wartości otrzymanego udziału. Odpowiedzialność za inne długi ponoszą wszyscy spadkobiercy na zasadach ogólnych.

Można podzielić gospodarstwo odziedziczone w spadku notarialnie lub sądowo

Oczywiście spadkobiercy mogą dokonać działu spadku. Według art. 1070 k.c., w razie podziału gospodarstwa rolnego, które należy do spadku, stosuje się odpowiednio przepisy o podziale gospodarstw rolnych przy zniesieniu współwłasności. Zatem ...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 03:17