StoryEditorPorady prawne

Kiedy rolnik może wystąpić o usunięcie pomnika przyrody?

16.04.2021., 13:04h
W rowie melioracyjnym bieg­nącym na granicy działki mojej i sąsiada rośnie stare drzewo. Gałęzie i liście opadające z niego zakłócają drożność rowu i doprowadzają do wylewania się wody, która w tym roku podchodzi nam pod same zabudowania. Wystąpiłem do urzędu gminy o zgodę na wycięcie drzewa. Otrzymałem odmowę, ponieważ okazało się, że to pomnik przyrody. Czy takiego drzewa rzeczywiście nie można usunąć nawet wtedy, gdy szkodliwie wpływa na otoczenie?

Kiedy może zostać wydana zgoda na usunięcie drzewa – pomnika przyrody?

Zgoda na wycięcie drzewa może być wydana tylko po uprzednim zniesieniu formy ochrony przyrody, jaką jest pomnik przyrody. Zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, dokonuje tego rada gminy w drodze uchwały.

Kiedy rada gminy może znieść formę ochrony przyrody, jaką jest pomnik przyrody?

Jest to możliwe tylko w razie utraty wartości przyrodniczych i krajobrazowych, ze względu na które ustanowiono formę ochrony przyrody, lub w razie konieczności realizacji inwestycji celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych lub zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego.

Co to jest bezpieczeństwo powszechne?

Bezpieczeństwo powszechne oznacza stan polegający na braku zagrożeń, które mogą przyjąć formy zagrożenia technicznego, społecznego lub naturalnego, a zapewnianie bezpieczeństwa powszechnego polega na ochronie przed tymi zagrożeniami wielu osób (ogółu) lub mienia w wielkich rozmiarach. W opisanej sytuacji bezpieczeństwo powszechne nie jest raczej zagrożone.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

Pozostało 10% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 16:02