StoryEditorWiadomości rolnicze

Kredyty i pożyczki dla producentów mleka, świń, owoców i warzyw

26.09.2016., 14:09h
W 33. numerze „Tygodnika” pisaliśmy o planowanej pomocy dla rolników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Wielu naszych Czytelników dzwoniło do redakcji, chcąc dowiedzieć się więcej szczegółów.

Program pomocy czeka jeszcze na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej o jego zgodności z regułami wspólnego rynku, ale rozporządzenie krajowe regulujące jej przyznanie jest gotowe i wchodzi w życie 28 września. Jak podaje ARiMR, która będzie odpowiedzialna za obsługę pomocy, podpisywanie umów pożyczek oraz umów kredytu będzie możliwe dopiero po wejściu w życie rozporządzenia, jednak nie wcześniej niż od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej.

Stare zobowiązania
Kredyty mają być udzielane na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych, a pożyczki na sfinansowanie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym. Obie formy wsparcia są przeznaczone dla producentów mleka, świń lub owoców i warzyw. Należy zwrócić uwagę, iż chodzi nie o bieżące zobowiązania, lecz te powstałe w okresie od 7 sierpnia 2014 roku do 30 kwietnia 2016 roku. Na etapie projektu zakładano, że okres ten zakończy się z końcem ubiegłego roku.

Z pomocy wyłączone są zobowiązania cywilnoprawne na rzecz budżetu środków europejskich. Jest ona przeznaczona nie tylko dla rolników, ale także dla producentów rolnych działających w formie mikroprzedsiębiorstwa, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Dla rolników bardziej przydatne będą kredyty na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych.

Niskooprocentowane kredyty
Kredyt będzie udzielany maksymalnie na 8 lat, a jego kwota nie może przekroczyć kwoty zobowiązań i wynosić więcej niż 5 mln zł. Kredytobiorca nie będzie zobowiązany do wniesienia wkładu własnego.

Oprocentowanie zostanie ustalone z uwzględnieniem stopy referencyjnej WIBOR 3M (obecnie jest to 1,71%) powiększonej o nie więcej niż 1,7 punktu procentowego. Co ważne, przez pierwsze 2 lata od dnia zawarcia umowy płaci się oprocentowanie w wysokości 1%, a w kolejnych latach w wysokości 2,5%. Pozostałą część oprocentowania należną bankowi zapłaci bowiem ARiMR.

Wniosek o udzielenie kredytu należy złożyć w banku współpracującym z ARiMR. Dokumenty mają być przyjmowane w bieżącym oraz przyszłym roku. Do wniosku trzeba będzie dołączyć:

  • oświadczenie o uzyskaniu przychodów niewystarczających na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych, z wyszczególnieniem należności głównej i odsetek,
  • kopie rachunków lub faktur VAT potwierdzających uzyskiwanie obniżonych przychodów,
  • dokumenty potwierdzające powstanie zobowiązań cywilnoprawnych w okresie od 7 sierpnia 2014 roku do 30 kwietnia 2016 roku.


Pożyczka do 15 października
Pożyczka na sfinansowanie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym jest nieoprocentowana. Jest udzielana maksymalnie na 10 lat, a jej kwota nie może przekroczyć wysokości kwoty nieuregulowanych należności. Do kwoty nie wlicza się odsetek.

Wypłata środków nastąpi w dwóch ratach, przy czym:

  • pierwsza rata – płatna w 2016 roku w wysokości do 50% kwoty pożyczki,
  • druga rata – płatna w 2017 roku po udokumentowaniu spłaty nieuregulowanych należności w wysokości środków wypłaconych w ramach pierwszej raty.

Agencja zastrzega, iż pożyczkę będzie trzeba w całości rozliczyć, przedstawiając dokumenty potwierdzające spłatę swoich należności.

Wniosek o jej udzielenie przyjmą biura powiatowe ARiMR w terminie do 15 października br. Projekt wzoru wniosku jest już dostępny na stronie internetowej Agencji.
Do wniosku trzeba będzie dołączyć:

  • oświadczenie o uzyskaniu przychodów niewystarczających na sfinansowanie nieuregulowanych należności,
  • kopie rachunków lub faktur VAT potwierdzających uzyskiwanie obniżonych przychodów,
  • dokumenty potwierdzające powstanie nieuregulowanych należności w okresie od 7 sierpnia 2014 roku do 30 kwietnia 2016 roku.

Pomoc zostanie przyznana na podstawie pisemnej umowy pożyczki. Pożyczkobiorca w ciągu 14 dni od daty jej zawarcia musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Magdalena SZYMAŃSKA

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. maj 2024 18:44