Emerytura z KRUS waloryzowana 2 razy w roku? Od kiedy i jakie warunki?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKRUS

Emerytura z KRUS waloryzowana 2 razy w roku? Od kiedy i jakie warunki?

09.09.2024., 15:30h

Rząd chce wprowadzić dodatkową waloryzację emerytur i rent. Powodem mają być wzrastające ceny towarów i usług konsumpcyjnych. Od kiedy miałaby nastąpić zmiana?

Dlaczego emerytury i renty miałyby być waloryzowane nadprogramowo?

Dotychczas emerytury i renty były waloryzowane raz w roku, począwszy od 1 marca. Zdaniem rządzących, takie rozwiązanie mogło być niewystarczające dla emerytów i rencistów, którzy w warunkach wysokiej inflacji silniej odczuwają wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, kiedy pobierane przez nich świadczenia tracą na wartości realnej, nie wystarczając na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Ile razy w roku miałaby się odbywać dodatkowa waloryzacja?

Jak wynika z projektu ustawy o dodatkowej waloryzacji, miałaby ona zostać wdrożona jeszcze w roku 2024. Nowa waloryzacja obowiązywałaby w następujących sytuacjach:

  • raz w roku na dotychczas obowiązujących zasadach rocznej waloryzacji świadczeń, jeśli w I półroczu inflacja nie przekroczy 5%,
  • dwa razy w roku wraz z waloryzacją dodatkową, jeśli wzrost inflacji w I półroczu przekroczy 5%.

Jaki ma być cel dodatkowej, rocznej waloryzacji?

Za projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach jest odpowiedzialne Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się okazuje, celem dodatkowej waloryzacji jest ochrona emerytów i rencistów, w szczególności tych, którzy pobierają najniższe świadczenia, przed skutkami znacznego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku.

Od kiedy miałaby obowiązywać dodatkowa waloryzacja?

Terminem przeprowadzenia dodatkowej waloryzacji w roku 2024 miałby być 1 września, jeśli wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu br. przekroczyłby 105%.

W jaki sposób będzie ustalana stawka dodatkowej waloryzacji?

Stawka dodatkowej waloryzacji miałaby być ustalana tak samo, jak w przypadku waloryzacji rocznej i polegać na przemnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru w wysokości przysługującej na 31 sierpnia danego roku przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji.

Za wskaźnik dodatkowej waloryzacji zaproponowano uznanie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za I półrocze danego roku, jeśli przekroczy 105%, zwiększony o minimum 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w I półroczu danego roku.

Natomiast wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych za I półrocze danego roku ma być wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w I półroczu danego roku albo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w pierwszym półroczu danego roku, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla emerytów i rencistów w I półroczu danego roku.

Jaki ma być wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w roku 2025?

Jak informuje serwis Bussines Insider, Rada Ministrów chce, aby wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w roku 2025 wyniósł 6,78%, czyli był na poziomie ustawowego minimum. Na tę propozycję nie przystała jeszcze jednak Rada Dialogu Społecznego. Warto jednak zaznaczyć, że przedstawiona propozycja to najniższa wartość od roku 2009, kiedy wskaźnik wyniósł 6,5%.

Przeczytaj również:

image
DODATEK DLA SOŁTYSA

Dodatek do emerytury z KRUS dla sołtysów na nowych zasadach. Co się zmieni

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KPRM, Bussines Insider

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. październik 2024 19:07