Emerytury stażoweEnvatoelements/Canva
StoryEditorEmerytura dla rolnika

Emerytury stażowe dla rolników: Gospodarze dłużej poczekają na świadczenia

08.11.2023., 12:00h
Temat wcześniejszej emerytury dla rolników wciąż pozostaje gorący. Chodzi konkretnie o emerytury stażowe, których wdrożenie obiecał polski rząd pod koniec sierpnia 2022 r. Obecnie rolnicy domagają się objęcia programem również ich zawodów. Czy to się uda?

Emerytury stażowe nie dla wszystkich

Opcja przejścia na wcześniejszą emeryturę dla wielu rolników byłaby strzałem w dziesiątkę, gdyż wykonują te fizyczną pracę od najmłodszych lat i ich organizm potrzebuje regeneracji wcześniej, niż przewiduje to ustawa. Jak wynika z zapisów prawa, przejście na wcześniejszą emeryturę jest możliwe, kiedy dana osoba wykaże, że ma przepracowaną odpowiednią liczbę lat pracy. Okazuje się jednak, że program „Emerytury stażowe”, czyli z tytułu wysługi lat przygotowany przez polski rząd obejmuje wyłącznie nieliczne grupy osób. A mianowicie:

  • osoby o stażu ubezpieczeniowym: 35 lat lub 39 lat w przypadku kobiet, 40 lub 44 lat stażu pracy w przypadku mężczyzn.

Które dochody wliczałyby się do emerytury stażowej?

Jak wynika z zapisów projektu, do emerytury stażowej miałby się wliczać kapitał zgromadzony w ZUS lub u innego płatnika np., w KRUS, w którym zostanie zgromadzona suma pieniędzy umożliwiająca wypłatę miesięcznej, minimalnej emerytury, która aktualnie wynosi 1588,44 zł w ZUS i 1429,60 zł w KRUS.

Rolnicy w projekcie ustawy o objęciu emeryturami stażowymi

Z informacji opublikowanych przez KRUS wynika, że w roku 2022 możliwość wystąpienia o emerytury stażowe miało 7,7 tys. osób, które były ubezpieczone w KRUS, a już rok później było ich tylko 4,5 tys. Co ciekawe, powstałe projekty ustaw, czyli rządowy i prezydencki, zakładaj objęcie tym wsparciem również rolników. Ponadto możliwe będzie również łączenie okresów pracy na roli z okresami pracy na etacie.

Kiedy rolnicy będą mogli ubiegać się o emerytury stażowe i czy w ogóle?

Projekt dotyczący emerytur stażowych miał być poddany analizie jesienią roku 2022, jednak dopiero w czerwcu roku 2023 zostało podpisane porozumienie pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność”, które dotyczyło m.in. emerytur. Taki rozwój sytuacji zapowiada odroczenie wdrożenia w życie planu zakładającego możliwość przejścia rolników na wcześniejszą emeryturę.

KRIR apelował do Rządu w sprawie emerytur stażowych

Krajowa Rada Izb Rolniczych napisała w sierpniu do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek, w którym zawarła swoje postulaty odnośnie do minimalnej emerytury rolniczej i systemu emerytur stażowych. O co chodziło?

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Emerytury stażowe 2023. Czy rolnicy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę?

image
EMERYTURY ROLNICZE

Emerytury stażowe powinny objąć również rolników

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KRUS, superbiz.se

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 13:28