Emerytury stażoweEnvatoelements
StoryEditorEmerytury stażowe

Emerytury stażowe 2023. Czy rolnicy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę?

14.08.2023., 13:30h
Krajowa Rada Izb Rolniczych napisała w sierpniu do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek, w którym zawarła swoje postulaty odnośnie do minimalnej emerytury rolniczej i systemu emerytur stażowych. O co chodziło?

11 sierpnia 2023 r. zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem do premiera, w którym zwrócił uwagę na ważne zagadnienia w kwestii dobrostanu polskich rolników.

O co apelowała KRIR?

Rząd przygotowuje system emerytur stażowy, dlatego KRIR zdecydowała o zwróceniu się z apelem do premiera o włączenie do planu rolników. Ponadto zarząd zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań mających na celu zapewnienie godziwego ubezpieczenia społecznego rolnikom.

Jakie propozycje ma KRIR?

KRIR zaproponowała premierowi:

  • rozwinięcie współpracy między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) a Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
  • uwzględnienie stażu pracy w rolnictwie oraz opłacanych składek.

ZUS i KRUS dla rolników

KRIR zaproponowała także ZUS i KRUS dla rolników, którzy odprowadzali składki do obu funduszy, co umożliwiłoby uzyskanie wymaganego stażu do pobierania właściwego świadczenia emerytalnego dla pracujących w dwóch sektorach. Chodzi o rolników, którzy podlegali ubezpieczeniu w KRUS przez 10 lat, a następnie przeszli do ZUS-u na 30 lat, co daje łącznie 40 lat stażu pracy.

Dlaczego KRIR apeluje o włączenie rolników do systemu emerytur stażowych?

KRIR apeluje o włączenie rolników do systemu emerytur stażowych, ponieważ zapewniłoby im to odpowiednio wysokie świadczenia emerytalne, adekwatne do wkładu w rozwój krajowej gospodarki.

Co to są emerytury stażowe?

Emerytury stażowe to projekt ustawodawczy, który został złożony do rozpatrzenia przez NSZZ Solidarność. Jego celem miałoby być przejście na emeryturę po osiągnięciu wymaganego stażu pracy, a nie wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 04:44