Jakie są cele cyberoszustów?
Internetowi oszuści polują zwykle na osoby, które mają mniejsze szanse na zorientowanie się, że coś jest nie tak. Najbardziej narażone są więc osoby starsze, które sporadycznie korzystają z sieci. Oszuści mogą chcieć wykraść pieniądze, dane lub dostęp do konta bankowego. Mają na to sprytne sposoby, często bazujące na strachu i emocjach.
Jakich sztuczek używają internetowi oszuści?
Internetowi oszuści stosują różne metody, które cały czas się rozwijają - pojawiają się nowe sposoby i sztuczki. W związku z tym trzeba zachować czujność i ostrożność. Jak informuje KRUS, do popularnych metod oszustwa cyfrowego należą aktualnie:
- Rozmowy telefoniczne. Ktoś dzwoni i udaje pracownika banku albo policjanta. Straszy, że konto jest zagrożone i trzeba natychmiast podać dane lub przelać pieniądze. “Nie wierz w takie „natychmiast”. Sprawdź w banku, sprawdź na policji” - apeluje KRUS.
- Fałszywe paczki i przesyłki. Ofiara dostaje SMS o dopłacie kilku złotych za kuriera, albo link do płatności za subskrypcję. Chwilę później jej konto jest już wyczyszczone.
- Podszywanie się pod bank lub urząd. Ofiara dostaje albo e-mail z „pilnym” linkiem. Wygląda prawie jak prawdziwy, ale prowadzi do fałszywej strony, gdzie oszust wyłudza hasła do bankowości elektronicznej czy profilu zaufanego.
- Ataki na sprzęty w domu. Router, kamera czy telefon mogą zostać przejęte, jeśli nie mają ustawionych haseł i aktualizacji.
Przeczytaj także: Mają najbezpieczniejsze gospodarstwo w Polsce. W nagrodę dostali ciągnik od KRUS
Jak chronić siebie i bliskich w internecie?
KRUS przypomina: cyberbezpieczeństwo to ważna kwestia. Należy chronić siebie w internecie, ale ostrzec także osoby z otoczenia, zwłaszcza seniorów. Aby dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, należy:
- Nie klikać w linki z niespodziewanych SMS-ów i maili.
- Zawsze sprawdzać, kto naprawdę dzwoni. Urząd czy bank nie pyta przez telefon o hasło!
- Aktualizować komputer i telefon – to zamyka dziury, które wykorzystują oszuści.
- Ustawić trudne hasła i nie używać tego samego hasła wszędzie.
- W razie wątpliwości – lepiej zadzwonić samemu na infolinię banku niż ryzykować.
Przeczytaj także: Rolnik zakłada firmę. Sprawdź, jak nie stracić ubezpieczenia w KRUS
Zuzanna Ćwiklińska
źródło: KRUS
fot. canva/ahm
