Pracownicy rolni z Ukrainy: do kiedy ich pobyt w gospodarstwie jest legalny?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKRUS

Pracownicy rolni z Ukrainy: do kiedy ich pobyt w gospodarstwie jest legalny?

03.07.2024., 13:00h
Legalny pobyt pracownika z Ukrainy został przedłużony. Do kiedy Ukraińcy będą mogli przebywać na terytorium Polski zgodnie z prawem?

Do kiedy pracownicy z Ukrainy mogą legalnie przebywać w Polsce?

Jak informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, po nowelizacji przepisów dot. pomocy obywatelom Ukrainy, legalny pobyt pracowników tej narodowości, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w terminie od 24 lutego 2022 r., został przedłużony. Zgodnie z czym mogą oni przebywać w naszym kraju do 30 września 2025 r.

Obywatele Ukrainy przebywający legalnie na terytorium Polski, mogą pracować w gospodarstwach rolnych specjalizujących się w produkcji roślinnej lub zwierzęcej na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach. Wiąże się to z podleganiem ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Kiedy obywatel Ukrainy traci prawo do legalnego pobytu w Polsce?

Obywatel Ukrainy traci prawo do legalnego pobytu w Polsce, jeśli:

  • wyjechał, z terytorium Polski na okres przekraczający jednorazowo 30 dni,
  • korzysta z ochrony czasowej na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy,
  • uzyskał zezwolenie pobytowe np. zezwolenie na pobyt czasowy.

Jakie są konsekwencje utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce?

Jeżeli pomocnik rolnika z Ukrainy straci uprawnienia do legalnego pobytu w Polsce, obowiązują go ograniczenia w zakresie świadczenia pomocy na podstawie umowy o pracę przy zbiorach wyłącznie do czynności określonych w ustawie, związanych ze zbiorem owoców, warzyw, tytoniu, chmielu, ziół i roślin zielarskich, a także limit czasu trwania tych umów, ustalony w przepisach ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KRUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:53