envato elements
StoryEditorŚwiadczenia emerytalne

Rolnicy dostaną 14 emeryturę z KRUS. Kiedy dostaną pieniądze?

24.05.2023., 12:30h
W połowie maja rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada, że 14. emerytura będzie świadczeniem stałym, wypłacanym co roku. Będzie to dotyczyło zarówno seniorów uprawionych do świadczenia w ZUS, jak i emerytowanych rolników z KRUS. Kiedy pieniądze trafią na konta? W jakiej wysokości?

“Trzynastka” i “czternastka” będą wypłacane co rok 

Początkowo trzynasta i czternasta emerytura były świadczeniami dodatkowymi. “Trzynastkę” po raz pierwszy wypłacono w 2019 roku, a w 2020 rząd przyjął ją na stałe. Od tej pory uprawnieni świadczeniobiorcy dostają w kwietniu dodatkową emeryturę w wysokości najniższego obowiązującego świadczenia. W kwietniu 2023 było to 1588,44 zł brutto. Okazuje się, że jeszcze w tym roku prawdopodobnie charakter stałego świadczenia zyska również “czternastka”. 

Rząd deklaruje wsparcie dla potrzebujących seniorów 

O przyjęciu projektu ustawy, dzięki której czternasta emerytura będzie świadczeniem stałym, poinformowali premier Mateusz Morawiecki oraz szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przedstawiciele rządu zapewnili, że chcą wspierać seniorów, czego świadectwami są m.in. rekordowa waloryzacja emerytur, planowane rozszerzenie listy leków refundowanych oraz właśnie wprowadzenie “trzynastki” i “czternastki” na stałe. 

- Jesteśmy zobowiązani podziękować seniorom za trud wychowania kolejnych pokoleń i pracę dla ojczyzny – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami minister Marlena Maląg. 

- Dzisiejsze przyjęcie tej ustawy jest kolejnym ważnym kamieniem milowym na drodze do poprawy losu do godnego życia dla wszystkich naszych babć i dziadków – mówił premier Mateusz Morawiecki. 

Jaka będzie wysokość czternastej emerytury? 

Rząd ustalił, że wysokość czternastej emerytury będzie ustalana podobnie jak do tej pory. Oznacza to, że będzie ona wypłacana w wysokości co najmniej minimalnego świadczenia emerytalnego, obowiązującego od marca danego roku. “Czternastka” będzie zatem podlegała corocznej waloryzacji. Niewykluczone także, że w przyszłości stawka będzie wyższa - w przepisach przewidziano furtkę, mówiąc tylko o minimalnej wysokości świadczenia. W 2023 roku 14. emerytura będzie wypłacona w wysokości 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). 

Kto dostanie “czternastkę”? 

Czternasta emerytura jest wypłacana z urzędu wszystkim, którzy są uprawnieni do jednego ze świadczeń

  • emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych,  
  • emerytur pomostowych,  
  • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,  
  • rent socjalnych,  
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,  
  • rodzicielskich świadczeń uzupełniających,  
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,  
  • rent inwalidów wojennych i wojskowych. 

Rząd zdecydował się jednak wprowadzić do “czternastki” kryterium dochodowe. Próg wyniesie 2900 zł. Emeryci, którzy uzyskują wyższe świadczenia, dostaną czternastą emeryturę w obniżonej wysokości. Z kwoty “czternastki” nie będą dokonywane żadne potrącenia prócz składki na ubezpieczenie zdrowotne, jest ona także zwolniona z podatku dochodowego. 

Kiedy będzie wypłata czternastej emerytury? 

KRUS w kwietniu wypłacił uprawnionym świadczeniobiorcom trzynastą emeryturę. Na czternastą przyjdzie im jeszcze trochę poczekać. Trafi ona na konta emerytowanych rolników w sierpniu lub we wrześniu 2023, w zależności od tego, w jakim terminie wypłacane jest im regularne świadczenie. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

foto: envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 06:47