Rolniczki w ciążyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZasiłek chorobowy w KRUS

Rolniczki w ciąży są dyskryminowane. "Procedura jest co najmniej uciążliwa"

02.01.2024., 13:00h
Rolniczki w ciąży ubiegające się o zasiłek chorobowy z KRUS w przedłużonym okresie przechodzą uporczywie długą procedurę, by go otrzymać. Zupełnie inaczej jest w przypadku kobiet ubezpieczonych w ZUS. Dlatego KRIR domaga się zmiany przepisów na korzyść rolniczek.

Jak poinformowała Krajowa Rada Izba Rolniczych, 29 grudnia 2023 r. jej zarząd wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wprowadzenie zmian w przepisach określających zakres prawa do zasiłku chorobowego kobiet w ciąży będących rolniczkami.

Kiedy rolnikowi przysługuje zasiłek chorobowy z KRUS?

Jak wynika z przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, zasiłek chorobowy jest przyznawany osobie ubezpieczonej, która wskutek choroby jest niezdolna do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni, ale nie dłużej niż 180 dni.

Ile trwa procedura ubiegania się o zasiłek chorobowy przez rolniczki w ciąży?

Procedura ubiegania się o zasiłek chorobowy w przedłużonym okresie przez osoby objęte ubezpieczeniem rolniczym zaczyna się od złożenia w placówce KRUS wniosku wraz z drukiem N-14 wypełnionym przez lekarza prowadzącego. W następnym etapie konieczne jest stawienie się przed komisją lekarską powołaną przez KRUS, która określa niezdolność do pracy oraz możliwość ubiegania się o dalszy okres zasiłkowy.

Jak informuje KRIR, dla rolniczek w ciąży jest to procedura bardzo uciążliwa ze względu na to, że trwa ona 40 tygodni, czyli 270 dni. Natomiast kobiety przebywające na zwolnieniu lekarskim w ramach ZUS mają możliwość pobierania zasiłku chorobowego przez maksymalnie 270 dni (okres trwania ciąży) bez składania dodatkowych wniosków i stawiania się przed komisją lekarską w celu kontynuowania L4.

Czego domaga się KRIR?

KRIR w związku z występującymi rozbieżnościami w przypadku ubezpieczenia kobiet w ciąży w KRUS i w ZUS, zaapelowała o zmianę przepisów w taki sposób, by płatny zasiłek chorobowy przysługiwał od dnia rozpoczęcia niezdolności do pracy do momentu rozwiązania, bez zbędnej procedury składania wniosku i stawania przed komisją po upływie 180 dni.

image
ARiMR

Rolnicy żądają, aby ARiMR informowała ich o planowanych kontrolach. Co na to Agencja?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KRIR 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. październik 2024 10:27