StoryEditorPorady prawne

Kto jest odpowiedzialny za utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych?

22.10.2018., 10:10h
Mam problem z melioracjami. Podobno są nowe przepisy prawne. Kto jest odpowiedzialny za utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych?

Co zalicza się do urządzeń melioracyjnych?

Regulacje prawne dotyczące melioracji zawarte są w ustawie z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne. Według jej art. 196, ewidencję urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów prowadzą Wody Polskie. Z kolei artykuł 197 Prawa wodnego wskazuje, że urządzeniami melioracji wodnych są:
  • rowy wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie,
  • drenowania,
  • rurociągi,
  • stacje pomp służące wyłącznie do celów rolniczych,
  • ziemne stawy rybne,
  • groble na obszarach nawadnianych,
  • systemy nawodnień grawitacyjnych i ciśnieniowych.


Kto ponosi koszty wykonania i utrzymania melioracji?

Wykonywanie urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów. Ustawa stanowi jednak, że mogą być one wykonywane na koszt Skarbu Państwa za zwrotem części kosztów przez właścicieli gruntów, na które te urządzenia wywierają korzystny wpływ w formie opłaty melioracyjnej. Zainteresowany właściciel gruntów jest obowiązany umożliwić wejście na grunt oraz do obiektów budowlanych w celu zaprojektowania i wykonania takich urządzeń.

Z kolei według art. 205 Prawa wodnego, utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów. Natomiast jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.

dr hab. Aneta Suchoń
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 22:22