StoryEditorPorady prawne

Kto może założyć spółdzielnię socjalną?

20.04.2018., 16:04h
Zastanawiamy się, czy nie utworzyć na wsi spółdzielni socjalnej. Kto może założyć taki podmiot?

Kto może założyć spółdzielnię socjalną?

Od 31 marca funkcjonują pewne ułatwienia w zakładaniu i funkcjonowaniu spółdzielni socjalnej. Spółdzielnię socjalną mogą założyć obecnie np. osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne, osoby do 30. roku życia oraz po ukończeniu 50. roku życia, posiadające status osoby poszukującej pracy, bez zatrudnienia.
Założycielami mogą zostać też osoby poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu lub nie wykonujące innej pracy zarobkowej, opiekunowie osób niepełnosprawnych oraz osoby usamodzielniane wychodzące z pieczy zastępczej.

Jak założyć spółdzielnię socjalną?

Liczba założycieli spółdzielni socjalnej nie może być mniejsza niż trzy, jeżeli założycielami są osoby fizyczne, i dwa, jeżeli założycielami są osoby prawne. W przypadku, gdy założycielami spółdzielni socjalnej są trzy osoby fizyczne, spółdzielnia socjalna jest obowiązana do przyjęcia w poczet członków oraz do zatrudnienia w spółdzielni co najmniej dwóch osób spośród osób wymienionych powyżej (np. osoby bezrobotne, niepełnosprawne, itd.), w terminie 12 miesięcy od dnia wpisu spółdzielni socjalnej do Krajowego Rejestru Sądowego. Założyciele sporządzają statut i wraz z innymi dokumentami składają do Krajowego Rejestru Sądowego celem rejestracji.

Nowością jest możliwość tworzenia przez spółdzielnie socjalne konsorcjów spółdzielczych. Dzięki temu spółdzielnie mogą wspólnie organizować sieć produkcji, handlu i usług, promować działania spółdzielcze oraz wspólnie występować w zamówieniach publicznych.

dr hab. Aneta Suchoń
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 18:55