StoryEditorPorady prawne

Kto płaci podatek rolny od odziedziczonej ziemi, jeśli nie nastąpił podział majątku?

31.08.2019., 13:08h
Jedna z Czytelniczek odziedziczyła wraz z rodzeństwem gospodarstwo po ojcu. On z niego korzysta, za to rodzeństwo już tak. Czy osoba niekorzystająca z gospodarstwa musi zapłacić podatek rolny czy nie? 

Odziedziczyliśmy z bratem i siostrą gospodarstwo rolne po ojcu. Dotychczas nie przeprowadziliśmy podziału tego majątku. Na gospodarstwie został brat. Z części działek korzysta też siostra, która mieszka niedaleko. Ja nie mam z tą ziemią nic wspólnego. Czy urząd gminy prawidłowo wystawia decyzję podatkową na nas troje? – takie pytanie otrzymała redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego” od jednej z Czytelniczek. 

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny:

Ustawa o podatku rolnym określa, kiedy podatek musi zapłacić jeden ze współwłaścicieli, a kiedy wszyscy

W opisanej sytuacji fakt, że mieszka pani daleko i w żaden sposób nie korzysta z ziemi odziedziczonej po ojcu nie ma znaczenia.
Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o podatku rolnym, jeżeli grunty rolne stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym. Obowiązek podatkowy ciąży natomiast solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach),  zastrzeżeniem ust. 6 

W myśl zaś art. 3. ust. 6 ustawy o podatku rolnym, jeżeli będące we współwłasności grunty stanowią go...

Pozostało 56% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 22:24