StoryEditorPorady prawne

Kto reprezentuje dorosłe dziecko z autyzmem?

12.11.2020., 11:11h
Mamy syna z głębokim autyzmem. W przyszłym roku skończy 18 lat. Martwimy się, jak będziemy mogli załatwiać jego sprawy, kiedy syn będzie już pełno­letni. Słyszeliśmy o możliwości ustanowienia kuratora dla osoby niepełnosprawnej. Czy w naszym przypadku byłoby to możliwe? Jak możemy to załatwić?

Kurator czy opiekun?

Wydaje się, że w Państwa sytuacji należy raczej starać się o ubezwłasnowolnienie syna i ustanowienie jednego z Państwa jego opiekunem.

Zgodnie z art. 183 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dla osoby niepełnosprawnej ustanawia się kuratora, jeżeli osoba ta potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub do załatwienia poszczególnej sprawy.

Kto określa zakres obowiązków kuratora?

Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy. Na podstawie art. 600 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, kuratora dla osoby niepełnosprawnej sąd opiekuńczy (sąd rejonowy – wydział rodzinny i nieletnich) ustanawia na wniosek tej osoby, a za zgodą osoby niepełnosprawnej, także na wniosek organizacji pozarządowej, do której zadań statutowych należy ochrona praw osób niepełnosprawnych, udzielanie pomocy takim osobom lub ochrona praw człowieka.

Kto może złożyć wniosek o kuratora?

Wniosek może zatem złożyć tylko sama osoba niepełnosprawna lub – z jej zgodą – organizacja pozarządowa. Jeśli Państwa syn ma ciężką postać autyzmu, podjęcie przez niego takich działań jest wykluczone....

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 12:05